Staré plynové spotřebiče mohou být nedostatečně zabezpečené proti úniku oxidu uhelnatého. Pravidelná údržba a moderní přístroje však toto riziko eliminují. Foto: Sies Kranen, Unsplash
Jaké kolují mýty o plynovém topení?
1. mýtus: Plynové topení je neefektivní
Pořizovací náklady na plynový kondenzační kotel bývají vyšší, ale jejich provoz je efektivnější a levnější než u starého plynového kotle. Proto se pořizovací cena rychle vrátí na ušetřených prostředcích za energie. Je ale pravda, že pro pořízení plynového kondenzačního kotle je zapotřebí vhodně stavebně upravený prostor (mít zavedenou přípojku, vyvložkovaný komín, kotelnu), jehož úpravy se mohou prodražit.
Samotný provoz plynového topení je však ve srovnání s náklady na vytápění elektrokotlem zhruba dvakrát levnější. U moderního zatepleného rodinného domu o 150 m2 dosahují náklady průměrně kolem 25 000 Kč za rok, nicméně záleží i na výběru dodavatele.
2. mýtus: Plynové topení je nebezpečné
Podle odborníků jsou nebezpečnější kotle na tuhá paliva. Saze totiž zanášejí komín a v kombinaci se vzduchem se mohou vznítit. Pokud je vzduchu málo, mohou pak při spalování vznikat jedovaté sloučeniny.
Foto: Sam Lion, Pexels
Při vytápění nebo ohřevu plynem se spaluje metan, který neprodukuje škodlivé spaliny. Jestliže ale zanedbáte kontrolu kotle, vzniká nebezpečí nedostatečného odtahu a během veder pak hrozí riziko úniku vysoce nebezpečného oxidu uhelnatého. Moderní přístroje jsou však v tomto ohledu zabezpečené, a pokud u vás probíhá pravidelný servis kotle a měření výskytu oxidu uhelnatého v bytě, nemáte se čeho bát. Existují také detektory, které nebezpečnou sloučeninu ve vzduchu rozpoznají a upozorní na ni.
3. mýtus: O kotel nebo wawky se budu muset neustále starat
Dnes seženete wawky s termostatem či plně automatické kondenzační plynové kotle, které jednou nastavíte a elektronika se stará o jejich bezstarostný chod, a vy si jen termostatem nastavujete požadovanou teplotu. Jednou za rok byste je však měli nechat zkontrolovat a vyčistit odborníkem, stejně tak kouřovod a komín. ČEZ vám může nabídnout službu ČEZ SERVIS VYTÁPĚNÍ za 199 Kč měsíčně, která se postará o plynový kotel v podobě jednorázové roční kontroly kotle a spalinové cesty, a navíc získáte asistenční služby a nonstop linku pro zajištění opravy rozbitého kotle.
Foto: Pixabay, Pexels
Jak funguje topení plynem
Plynové kondenzační kotle technologicky postupují stále více kupředu – vyhřívání jimi je efektivnější, bezpečnější i levnější. Vytápění zemním plynem má v nynější době stabilní provozní náklady, zatímco ceny elektřiny narůstají. Existují i další výhody:
- Vytápění plynem je na rozdíl od topení tuhými palivy snadné a pohodlné.
- Oproti vytápění uhlím nebo dřevem jde o čistší variantu, do vzduchu totiž neunikají prachové částice a snižuje se i množství emisí.
- Vytápění nebo ohřev teplé užitkové vody plynovým kotlem je efektivní a levné na provoz.
- Topení plynem se snadno reguluje.
- Provoz může být plně automatický, u kondenzační technologie navíc s vynikající účinností.
- Plynový kotel je možné napojit na klasické radiátory nebo na podlahové vytápění.
- Na plynu můžete také vařit či jím ohřívat vodu.
- Moderní kondenzační kotle můžete ovládat pomocí mobilního telefonu.
Mezi nevýhody plynového topení bychom pak mohli zařadit povinnost revizí plynových spotřebičů, nutnost plynové přípojky (lze však topit i zkapalněným plynem v zásobníku) a vhodného komínu.