Zdroj: Pixabay.com/cs
Funkce, které vás budou bavit
Chytrá žárovka je na první pohled obyčejná žárovka, se kterou ale můžete docela kouzlit. S chytrým osvětlením zvládnete vypnout světlo na dálku, když jste zrovna odešli z domu a zapomněli zhasnout. Naladíte si jas i různé barvy. Můžete ji ovládat nejenom pomocí aplikace v mobilním telefonu, ale také prostřednictvím svého hlasu. Dokonce si můžete nastavit rozsvěcení světel podle předem stanoveného rozvrhu. Například: vracíte se domů v 6 večer a přesně tehdy se světla v určitých místnostech rozsvítí. Ráno si zase nastavíte scénář pomalého rozsvěcování.
Nahraďte stávající žárovky těmi chytrými
Chytrou žárovku dáte všude tam, kde jste až doposud měli klasické žárovky. Jediné, co si musíte ohlídat, je samozřejmě závit. Nejčastějším typem je E27 nebo E14. Promyslete si také, jakým způsobem budou žárovky komunikovat. Můžete mít buď samostatné připojení přes wi-fi, nebo připojení k centrální jednotce (např. prostřednictvím protokolu ZigBee nebo Z-Wave). Pokud do budoucna plánujete přidávat i další prvky z chytré domácnosti, pak si ohlídejte, aby byly všechny kompatibilní s centrální jednotkou.
Tipy a triky
- Pokud chcete osvětlit celou místnost, zapněte centrální světlo místo několika menších lampiček.
- Na světlo v místnosti má vliv také barevnost stěn. Nejlépe osvětlené místnosti dosáhnete s bíle vymalovanými zdmi.
- S chytrými žárovkami uspoříte až 80 % elektřiny oproti klasickým žárovkám.
Kolik vás budou chytré žárovky stát
Vždy záleží na tom, co od chytré žárovky očekáváte. Pokud chcete například jenom funkci stmívání nebo úpravy jasu, pak žárovku pořídíte kolem 200 Kč. Tyto zdroje světla ale většinou potřebují komunikovat přes centrální jednotku a tu mít jednoduše musíte, aby osvětlení fungovalo. V tomto případě je pak pořizovací cena vyšší. Jak cena roste, dostáváte se do vyšších tříd chytrých žárovek. Nejdražší pořídíte kolem 1500 Kč. Tyto žárovky pak podporují i ovládání pomocí všech dostupných hlasových asistentů. Životnost žárovek se pohybuje kolem 25 000 hodin svícení, což znamená, že by vám měly vydržet minimálně 10 let.
Nepodceňujte teplotu barvy
Na teplotě barvy samozřejmě záleží a vždy volte vhodný odstín podle druhu místnosti. Studené odstíny jsou ideální na místech, kde pracujete. Typicky v pracovně nebo v kuchyni. Také je využijete všude tam, kde potřebujete nasimulovat denní světlo. Právě studený odstín světla totiž mobilizuje vaše síly a zvyšuje váš výkon. Naopak teplé odstíny jsou vhodné k relaxaci. Umístěte je do ložnice nebo do obývacího pokoje, kde vám vykouzlí příjemnou a útulnou atmosféru.