Elektřina

Na co se zaměřit při výběru dodavatele energií a jak jej změnit?

 

Dodavatelé energií nabízejí různé podmínky

Na českém energetickém trhu působí kolem 80 subjektů, které nabízejí energii za různě výhodných podmínek. Mezi největší dodavatele elektřiny patří ČEZ, E.ON a PRE, kteří jsou zároveň distributory pro daná území v ČR. Největší však nutně neznamená nejlepší – ČEZ se ale umístil i mezi 5 nejoceňovanějšími českými dodavateli energie podle serveru 5nej.cz, který se zaměřil na kvalitu služeb či úroveň zákaznické podpory.

TIP: Zákazníci ČEZ nejčastěji chválí možnost vyřízení požadavků online nebo po telefonu, kvalitu zákaznického servisu i stabilitu společnosti. ČEZ vždy hraje fér, bezdůvodně nezdražuje a svým zákazníkům pomáhá s většími i menšími požadavky.

 Jak si vybrat mezi dodavateli a na co se zaměřit

Většina zákazníků se ohlíží zejména na cenu energie, chtějí ušetřit. Určitě by to ale nemělo být jediné kritérium pro výběr dodavatele – kromě ceny jsou důležité zejména smluvní podmínky, pověst společnosti či spokojenost se zákaznickým servisem při řešení problémů a vyřizování žádostí.

 Při srovnávání dodavatelů se proto zaměřte na:

  • smluvní podmínky (délku výpovědní lhůty, sankce za předčasné ukončení smlouvy, změnu ceny energie po 1. roce, automatické prodloužení smlouvy na dobu určitou apod.),
  • předložení aktuálního a úplného ceníku (po posledních událostech na trhu s energiemi doporučujeme, aby se zákazníci ujistili, že smlouva na dobu určitou opravdu znamená fixaci ceny na celé období bez možnosti jednostranné výpovědi od dodavatele)
  • kvalitu, rychlost a případné zpoplatnění zákaznického servisu,
  • pověst a historii společnosti,
  • reference stávajících klientů,
  • majetkové poměry a tržní stabilitu dodavatele,
  • jednorázové (např. aktivační) a měsíční poplatky (za správu odběrného místa, příspěvek na obnovitelné zdroje a další platby nesouvisející s množstvím odebrané energie),
  • povinné sjednání dalších služeb u dodavatele,
  • cenu samotné energie.

 

Ze zákona je změna dodavatele bezplatná, někteří prodejci však využívají jednorázový „aktivační“ poplatek, ten by vás měl upozornit na to, že něco není v pořádku.

Nebojte se oslovit stávajícího nebo vybraného nového dodavatele s požadavkem na lepší podmínky. Ne všechny nabídky bývají veřejné a v některých případech lze získat výhodnější cenu nebo smlouvu, stačí se zeptat. Rozhodně nepřistupujte na nabídku „tajných“ ceníků, nátlakové nabídky k uzavírání smluv po telefonu nebo dokonce návštěvy zástupců údajných dodavatelů ve vašich domovech za účelem uzavírání nevýhodných smluv.

TIP1: Někdy rozhodují „velké maličkosti“. Pro některé zákazníky může být rozhodující, zda energie pochází z obnovitelného zdroje – u ČEZ nabízíme zelenou elektřinu, jejíž ekologický původ garantujeme.

TIP2:  ERÚ zároveň varuje před ceníky navázanými na spotové ceny na burze

 Postup změny dodavatele energií

Mnoho lidí se obává administrativní zátěže při procesu změny dodavatele energií, a tak raději zůstávají u toho současného i za nevýhodných podmínek. Přitom to není nijak složité, nový dodavatel by měl na základě plné moci vše vyřídit za vás. Jestliže chcete, můžete si přestup zařídit i sami.

  1.  Prostudujte obchodní podmínky, vyhledejte si reference, a pokud něčemu nerozumíte, klidně se doptejte. Otestujete tak přístup k zákazníkovi a rychlost zákaznického servisu. Nedejte se napálit podomními obchodními prodejci, kteří mohou zazvonit u vašich dveří – jaké používají triky?
  2. U smluv na dobu určitou je nutné je ve správný čas písemně vypovědět. Datum pro vypovězení najdete ve smlouvě nebo na prvním vyúčtování (zahájení dodávky). Můžete se o něm také informovat u stávajícího dodavatele. Smlouvy na dobu neurčitou pak mívají různě dlouhou výpovědní lhůtu.
  3. Po písemném vypovězení stávající smlouvy a podpisu té s novým dodavatelem probíhá administrativní změna na základě plné moci, případně budete muset navštívit informační centra obou dodavatelů a vyplnit několik formulářů.
  4. Po realizaci přepisu vám začne energii dodávat nová společnost. Do 5 dní od zahájení dodávek byste měli distributorovi odeslat samoodečet. Následně obdržíte vyúčtování od starého dodavatele.
  5. Pokud platíte zálohy prostřednictvím trvalého příkazu, nezapomeňte včas aktualizovat příslušné údaje.
  6. Problémy nebo neochotu ze strany dodavatele pomáhá řešit Energetický regulační úřad (ERÚ) nebo Česká obchodní inspekce (ČOI). V případě dohadů se na ně obraťte.

 

Změna dodavatele energií může proběhnout rychle a hladce, stačí dát nové společnosti k dispozici plnou moc. Foto: Scott Graham, Unsplash

Přejděte k ČEZ – nabízíme výhodné a transparentní podmínky, zázemí zavedené společnosti a pomůžeme vám vyřešit i samotný přechod k nám. Dejte nám vědět vyplněním formuláře a my vám zavoláme a vše sami zajistíme.

10. 3. 2021

Elektřina i plyn od čez

Odebírejte elektřinu i plyn od ČEZ a čerpejte výhody toho mít své energie přehledně na jednom místě.

Související články

Co je to Green Deal aneb Co znamená Zelená dohoda pro Evropu a ČR?

Co je to Green Deal aneb Co znamená Zelená dohoda pro Evropu a ČR?

V České republice vzbudil evropský dokument Green Deal neboli Zelená dohoda poměrně dost velkou pozornost. Řada lidí tento dokument kritizuje, přesto velká část z nich nedokáže s jistotou říct, o čem ve skutečnosti je a jaké výzvy přináší České republice.

22. 11. 2023
Samoodečet elektřiny v pár krocích

Samoodečet elektřiny v pár krocích

Pokud nechcete, o odečet elektřiny ani plynu se vůbec nemusíte starat. Distributor to udělá každý rok za vás. Samoodečet si ale můžete udělat i sami. Jak na to?

21. 7. 2023
Kdy vám hrozí odpojení od elektřiny a jak to řešit?

Kdy vám hrozí odpojení od elektřiny a jak to řešit?

Nezaplatili jste fakturu a máte strach z odpojení elektřiny? Co dělat a kdy vám reálně dodavatel ustřihne elektřinu? Nemějte obavy. Vše má svoje řešení. Odpovíme vám na nejčastější otázky ohledně vypnutí elektřiny.

26. 6. 2022
Aktuální otázka: Neoprávněný odběr elektřiny. Týká se to i vás?

Aktuální otázka: Neoprávněný odběr elektřiny. Týká se to i vás?

Vždy se najde někdo, kdo se tzv. „načerno napíchne na elektřinu“ aniž by za ní zaplatil. V současné době zvyšování cen elektřiny je pravděpodobné, že bude těchto situací přibývat. Kdy se vás to týká a na co si dát pozor?

7. 6. 2022
Jak vybrat dodavatele elektřiny? Nesledujte jen cenu

Jak vybrat dodavatele elektřiny? Nesledujte jen cenu

Dodavatelů elektřiny je na českém trhu poměrně dost. Při výběru sledujte kromě ceny také zákaznický servis, zkušenosti dosavadních zákazníků a podrobně si prostudujte smluvní podmínky. Na co si dát pozor?

31. 5. 2022

Nejčtenější články