Zdroj: Freepik.com
Ostrovní systém, nebo klasická fotovoltaika napojená na distribuční síť?
Solární panely na střechu si pořizují většinou lidé, kteří chtějí být co nejméně závislí na dodavateli energií a chtějí ušetřit za elektřinu. Proč píšeme co nejméně závislí? S klasickou fotovoltaikou napojenou do distribuční sítě je to trochu jinak než s ostrovním solárním systémem.
Klasická fotovoltaická elektrárna
Fotovoltaika je napojená do distribuční sítě. S dodavatelem energií si můžete vypomoct. Ve chvíli, kdy vyrobíte elektřiny tolik, že ji nespotřebujete, můžete přetoky poslat zpět do sítě nebo využít například elektřinu pro soláry a až ji budete potřebovat, vezmete si ji zpět. Elektřina pro soláry v podstatě funguje jako vzdálená virtuální baterie, ze které si pro svou potřebu odeberete zpátky „zelenou energii“. Nejste sice zcela nezávislou a samostatnou jednotkou, na druhou stranu se můžete spolehnout, že vám elektřina nedojde.
Ostrovní solární systém
Ostrovní solární systém se naproti tomu používá v odlehlejších místech, kde není přístup k rozvodné síti. Někdy ale o tomto řešení uvažují i nadšenci, kteří se od dodavatele elektřiny chtějí zcela odstřihnout.
Od distribuční soustavy se můžete izolovat, ale budete potřebovat:
- Zbudovat ostrovní solární systém od odborníka, který se tím zabývá. Počítejte s tím, že vstupní investice se bude pohybovat okolo 400 tisíc korun.
- Neobejdete se bez baterie. Veškeré přebytky elektřiny, které nespotřebujete, uložíte do ní.
Ostrovní elektrárna přináší i negativa
Zdálo by se, že je to vlastně stejné jako klasická fotovoltaika na střechu a není problém se odpojit od dodavatele elektřiny a fungovat nezávisle. Ostrovní solární systémy přinášejí ale několik problémů, které budete muset řešit.
- Občas vám elektřina dojde. A problém budete mít hlavně v zimních měsících, kdy je slunečního svitu méně a fotovoltaika jednoduše nezvládne vyrobit dost elektřiny, i kdyby byla sebelepší. V našem mírném podnebí je hodně zatažených dní. Jakmile nejste připojeni na síť, přijdou chvíle, kdy budete bez proudu či bez teplé vody.
- Jelikož se stanete závislí skutečně jen na vlastní vyrobené elektřině, musíte řešit neustálou údržbu Například zaprášené solární panely, pokryté pylem nebo vrstvou sněhu, která sama nesjede, vyrobí elektřiny méně a klesá jejich výkon. A menší výkon znamená méně elektřiny a ve vašem případě to může být opravdu velký problém, protože nebudete mít záložní pomoc v distribuční síti.
- Ostrovní systém vás ve finále vyjde dráž než fotovoltaika napojená do sítě. Musíte si pořídit také sestavu baterií. Nejčastěji se jedná o tzv. olověné solární baterie, které jsou stavěné na dlouhé nabíjení a vybíjení. Používají se také lithiové baterie, které jsou dražší, ale zvládnou hlubší vybití a vyznačují se delší životností. Údržba a nákup dalších komponentů k ostrovní elektrárně vás vyjde dráž. Oproti tomu Battery Box k fotovoltaice napojené na síť vydrží až 16 let a zvládne napájet spotřebiče v domácnosti i v případě, že by došlo k výpadku.
- Samostatnou kapitolou je pak najít kvalitní firmu, která vám ostrovní solární systém navrhne a nainstaluje. Ve chvíli, kdy budete mít například instalovaný nespolehlivý střídač, budete mít najednou z provozu vyřazenou celou elektrárnu a zůstanete bez proudu.
Fotovoltaika na střechu není jen o snížení účtů za elektřinu
Ať už si chcete pořizovat ostrovní solární systém nebo fotovoltaiku s připojením k distribuční síti, je třeba si říct, že v obou případech byste měli mít i jinou motivaci než jen finanční úspory za dodávku elektřiny. U fotovoltaiky s připojením do distribuční sítě nejste zcela nezávislí. U ostrovního systému sice ano, ale budete se potýkat s řadou problémů nejenom se samotným systémem, ale hlavně s nedostatkem elektřiny. S fotovoltaikou napojenou do distribuční sítě se stáváte alespoň částečně nezávislými, jednáte ekologicky, protože odebíraná elektřina je z obnovitelných zdrojů a vždy budete mít elektřiny dostatek. Aby se vám solární panely vyplatily i finančně, rozhodně je třeba zažádat o státní dotace, které pořízení fotovoltaické elektrárny na střechu sníží až o 50 %.
Tip! Rádi vám s fotovoltaikou pomůžeme a najdeme pro vás nejlepší možné řešení na míru. S fotovoltaikou na klíč se nemusíte o nic starat. Vyřídíme za vás dotace, solární panely nainstalujeme, připojíme vás k distribuční sítí a vyřídíme veškerou administrativu. Podívejte se na reference fotovoltaiky na klíč a zjistěte, jak byli spokojení zákazníci před vámi.