Zdroj: Bigstock
Jak se počítá elektřina
Kilowatthodina (kWh) vyjadřuje množství energie spotřebované během jedné hodiny. Zařízení o příkonu 1 000 W spotřebuje za 1 hodinu 1 kWh elektrického proudu. Pokud bude mít spotřebič příkon 100 W, spotřebuje totéž množství za 10 hodin.
S kilowatthodinou se nejpravděpodobněji setkáte ve vyúčtování za dodávku elektrické energie. Může se však stát, že u některých poskytovatelů elektrické energie najdete ceny uvedené za 1 MWh (megawatthodina). V takovém případě vydělte uvedenou cenu tisícem, a získáte cenu za 1 kWh.
Jednotarifová a dvoutarifová sazba
Distribuční sazby elektřiny se dělí na jednotarifové a dvoutarifové. Jednotarifová sazba je postavená na tom, že cena za spotřebovanou 1 kWh je po celý den stejná. Tato sazba je vhodná pro domácnosti, které využívají elektrickou energii ke svícení a pro napájení nenáročných spotřebičů.
Dvoutarifová sazba je pak určena pro odběratele, kteří elektřinou vytápějí dům, nabíjejí elektromobil nebo ohřívají vodu. Během dne se totiž v předem daných časech střídá vyšší a nižší cena za kWh, v určitou denní dobu tak díky tomu můžete čerpat elektřinu za zvýhodněnou sazbu. Jedná se většinou o noční hodiny nebo dobu, kdy jste v práci či ve škole.
Z čeho se skládá cena elektřiny
Cenu elektřiny tvoří regulovaná a neregulovaná část. Regulovanou část tvoří platby za dopravu elektřiny do odběrného místa a jejich výši každoročně stanovuje Energetický regulační úřad. Tato cena je pak pro všechny dodavatele závazná a neměnná a v praxi to znamená, že její výši nemohou dodavatelé měnit.
Regulovaná část tvoří něco málo přes 50 % z výsledné ceny elektřiny, kterou platíte.
Zahrnuje poplatky za systémové služby, za činnost regulátora trhu a příspěvek na podporu výkupu elektřiny z obnovitelných zdrojů.
Neregulovanou část ceny pak představuje částka za vlastní odběr elektřiny (tzn. platba za silovou elektřinu). Tu určuje dodavatel elektřiny a odvíjí se od ceny silové elektřiny na burze a také od marže dodavatele, různých poplatků a přirážek.
Zdroj: Bigstock