Zdroj: Pixabay.com/cs
Odvzdušněte radiátory, ať nejsou hlučné a lépe topí
V první řadě zkontrolujte, zda není potřeba odvzdušnit topení. Ideální je odvzdušnit ho ještě před začátkem topné sezóny, ale pokud jste to nestihli, napravte to teď. Stačí vám k tomu miska a nářadí, kterým uvolníte ventil. Jakmile jím začnete pomalu otáčet, ozve se syčení, což je známka unikajícího vzduchu. Dejte si pozor, může být horký. Jakmile začne téct voda, zachyťte ji do misky. Když syčení ustane, podařilo se vám radiátor odvzdušnit. Nezapomeňte, že radiátor by nemělo nic zakrývat, aby mohl teplý vzduch volně proudit do místnosti.
Zavírejte dveře a nepřetápějte pokoje
Jak ušetřit peníze, když teplem možná zbytečně plýtváte? Zvažte, zda není v bytě příliš velké horko. Optimální teplota by měla být 21 °C. V ložnici pak ještě o 3 stupně méně. Naopak nejtepleji by mělo být v koupelně – okolo 24 stupňů. Samozřejmě také záleží, zda se jedná o malou koupelnu nebo větší prostor. Přetopený byt není výhrou ani pro vás, ani pro vaši peněženku. Snížením teploty o jeden stupeň můžete ušetřit až 6 % nákladů na energie. Během zimních měsíců nemusíte doma chodit v šortkách. Naopak zvyšte svůj osobní pocit tepla a obujte si bačkory nebo oblékněte teplejší ponožky. Pocit zimy jde totiž hlavně od nohou. Zvykněte si nosit mikinu. Už jenom tento návyk vám pomůže ušetřit až ¼ nákladů na vytápění. Nezapomínejte zavírat dveře, kdykoli opouštíte místnost. V chodbě nepotřebujete mít tak teplo jako třeba v obývacím pokoji.
Utěsněte okna a dveře, pokud profukují
Pozornost věnujte oknům, která špatně těsní. To se může stát hlavně u starších oken. Zjistíte to jednoduše. Dejte ruku pod okno nebo dveře. Jestliže ucítíte velký závan studeného vzduchu, zbytečně vám utíká teplo. Pokud zrovna nezvažujete výměnu oken či koupi nových dveří, pak dejte pod spodní rám těsnicí pásku. Profukování tím citelně snížíte a je to jeden ze způsobů, jak ušetřit za vytápění.
Nainstalujte si termostat
Termostat je chytrá věcička, která vám pomůže neprotopit majlant. Propojte ho s kotlem nebo s jiným zdrojem vytápění. Jednoduše nastavíte, na kolik stupňů má topení vyhřát místnost a také kdy. Pokud například trávíte 8 hodin v práci a domů jezdíte k večeru, je zbytečné, aby topení po celou dobu běželo na maximum. S termostatem si jednoduše nastavíte, na kolik stupňů chcete, aby hřálo, a o víc se nestaráte.
Pozor na správné větrání
Hodně lidí dělá stále tu stejnou chybu. Větrají v místnostech pomocí ventilace a okno nechávají otevřené dlouhou dobu. To je přešlap, který vás ve finále může stát hodně peněz. Větrejte krátce, stačí 10 minut, a intenzivně. Otevřete celé okno, aby se vzduch v místnosti stihl vyměnit, ale zároveň se neochladily stěny. Kromě teploty věnujte pozornost také vlhkosti vzduchu, optimální hodnota se doporučuje okolo 50 procent.
Tip: Další užitečné nápady, díky kterým ušetříte peníze za energie, najdete tady.