Základem je vnější zateplení domu
Zateplených budov v Česku dlouhodobě přibývá. Stále se však najde hodně těch, které na izolaci teprve čekají. Kvalitní zateplení fasády a střechy domu je přitom nejúčinnějším úsporným opatřením. Výdaje za vytápění mohou obyvatelům po zateplení stavby klesnout až o několik desítek procent.
Pokud již máte dům zateplen, a stále se nemůžete zbavit pocitu, že je váš účet za plyn nebo za tuhá paliva vyšší, než by měl být, nechte si provést energetický audit. Pomocí termovize dojde k inspekci domu a jsou odhalena místa, kterými může teplo navzdory zateplení unikat.
U střechy vám může pomoci odhalit problém i napadaný sníh. Na kvalitně zateplené střeše se sníh během mrazivých dnů drží mnohem déle než na střechách, které zatepleny nejsou.
Nezapomeňte na okna a dveře
Důležitou obranou proti úniku tepla jsou také kvalitní okna a dveře. Volte okna s dvojitými, případně trojitými skly. U velmi starých oken může pomoci alespoň nalepení těsnění, které často zcela chybí. Dlouhodobě efektivnějším řešením je ale výměna oken za nová.
Kromě vstupních dveří nezapomeňte ani na dveře interiérové. I u těch je těsnění žádoucí. Dobře utěsněné interiérové dveře vám umožní vytápět místnosti na různou teplotu. Nejtepleji lidé mívají obvykle v koupelně a obývacím pokoji, naopak chladněji může být v ložnici a předsíni.
I vnitřní zateplení může dávat smysl
Zejména v přízemních prostorách může být žádoucí zateplení podlahy, aby k vám do bytu nepronikala zima „od země“ či od sklepních prostor, které se obvykle nevytápějí. Opačná situace nastává v podkrovních místnostech, a to zejména tehdy, když není zateplená střecha. V takovém případě je vhodné instalovat stropní izolaci.
Každá drobnost se počítá
Pomoci si ale můžete i drobnými vylepšeními. Kromě zmíněného těsnění, které můžete nalepit do rámu okna, zkuste pořídit i odrazné fólie, které nalepíte za radiátor. Díky těmto fóliím bude teplo proudit přímo do místnosti a nebudete zbytečně vytápět zeď za topením. Dvojnásob to platí pro stavby, které nejsou zateplené.
Naučte se správně větrat
Spousta tepla vám z domácnosti unikne kvůli nesprávnému větrání. V zimě se větrá co nejkratší dobu s co největší intenzitou. Otevřete tedy co nejvíce oken a cíleně vytvořte průvan. Díky rychlé výměně vzduchu nedojde k ochlazení zdí, podlah, stropů a nábytku. Nový vzduch se tak rychleji ohřeje a větrání vám zbytečně nezvyšuje výdaje víc, než je nutné.
Pozor na zdravotní rizika!
Přílišné přetápění může být škodlivé nejen pro vaši peněženku ale i pro zdraví. Způsobuje v některých případech nejen únavu nebo nevolnost, ale i škrábání v krku doprovázené dráždivým kašlem, vysychání horních i dolních cest dýchacích nebo vysušení a podráždění vaší pokožky. Zlepšení může napomoci třeba zvlhčování vzduchu.
A jak správně topit?
Nejlepším způsobem je konstantní vytápění – tedy snaha o udržení stálé teploty. Pokud na krátko (třeba jen na několik hodin či na víkend) domácnost opouštíte, topení nemusíte výrazně tlumit. Následná snaha o opětovné vytopení prochlazené stavby je v součtu zpravidla nákladnější, než když nemovitost budete vytápět i během své nepřítomnosti. Pro nastavení optimální teploty v domě platí, snížení o jeden stupeň dokáže srazit náklady na energie zhruba o 6 %.