Foto: https://www.pexels.com/photo/opened-spiral-light-460675/
Jak se vyvíjí spotřeba energií v ČR?
Spotřebě energií je kvůli vlivu na životní prostředí dlouhodobě věnována pozornost nejen v Evropské unii.
Velká pozornost je věnována energii na vytápění
V případě vytápění došlo nejprve k nahrazení kotlů na tuhá paliva (především na uhlí a dřevo) zejména za kotle na zemní plyn. Moderní kotle produkují nižší množství škodlivých zplodin a navíc mají vyšší výhřevnost. V poslední době roste také preference kotlů spalujících biomasu a obliba moderních tepelných čerpadel.
Snížit energetickou náročnost budov pomáhají i technická vylepšení – zateplení fasády a střechy, výměna oken, instalace nových, účinnějších radiátorů a další. Větrání je nahrazováno efektivnější variantou v podobě rekuperace vzduchu ve stavbě.
V případě elektrických spotřebičů roste snaha o snížení jejich spotřeby. Zpravidla platí, že modernější spotřebič bude mít nižší spotřebu než jeho o několik let starší předchůdce. Došlo také k náhradě klasických žárovek za ty úsporné.
Naše závislost na elektřině roste
Přesto ale spotřeba elektřiny v tuzemských domácnostech neklesá – elektrických spotřebičů totiž máme doma stále více. Jejich výčet je ve většině domácností již téměř nekonečný. Nevěříte? Počítejte s námi: Televize, rádio, myčka, pračka, klimatizace, chytrý telefon, tablet, počítač, router, sluchátka, reproduktory, odvlhčovač a čistička vzduchu, lednice, sporák, trouba, mikrovlnka, vysavač, bojler, rychlovarná konvice, kávovar, mixér, kuchyňský robot… Ještě dlouho bychom mohli pokračovat.
Kromě nových domácích spotřebičů se objevují i zcela nové způsoby využití elektřiny. Ke svému chodu ji potřebuje například moderní plynový kotel či tepelné čerpadlo, přestože jen v malém množství. Zapomenout nesmíme ani na elektromobily, které se postupně stávají nedílnou součástí domácností a jsou v nich přes noc nabíjeny.
I přes veškeré regulace tedy nelze očekávat, že by v budoucnu spotřeba domácností klesala. Za úspěch autorů těchto opatření ale můžeme vzhledem ke zmíněnému růstu počtu spotřebičů v našich domovech označit fakt, že spotřeba domácností ani výrazně neroste.
Co má největší vliv na spotřebu?
I přes výše uvedené platí, že největší náklady v domácnostech generuje elektřina používaná k vytápění a ohřevu. Účet za elektřinu mají tedy výrazně vyšší domácnosti s elektrickým bojlerem, elektrickým topením (ať už podlahovým, či dokonce v podobě elektrického přímotopu) a sporákem.
V průměru jedna domácnost v České republice spotřebuje kolem 3 MWh elektřiny ročně.
Právě dle využitých spotřebičů se domácnosti rozdělují do jednotlivých odběrných tarifů, u kterých je následně průměrná spotřeba přesnějším údajem. Spíše než podlahová plocha (není-li stavba elektřinou vytápěna) je tedy podstatné vybavení nemovitosti. Svou roli ale samozřejmě hraje i počet členů domácnosti.
Pokud tedy elektřinu využíváte pouze pro svícení a napájení běžných spotřebičů, vaše spotřeba se bude pohybovat kolem 2 MWh za rok.
Naopak budete-li chtít elektřinou ohřívat vodu či vytápět dům, spotřeba bude pravděpodobně mnohonásobně vyšší. Pak se vyplatí přejít na distribuční sazbu s nízkým tarifem, díky které můžete elektřinu odebírat za výhodnější sazbu.