Fotovoltaika

Moderní přístup k energetice? Sdílená elektřina do 11 členů

ruce u fve

Zdroj: Freepik.com

 

Máte vlastní fotovoltaiku a vyrábíte víc elektřiny, než spotřebujete? Nebo přemýšlíte, jak snížit své účty za elektřinu a zároveň podpořit udržitelnou energetiku? Sdílení elektřiny je řešením pro domácnosti, rodiny, sousedy nebo malé firmy, které chtějí efektivněji využít energii z obnovitelných zdrojů. Namísto toho, aby přebytečná elektřina putovala zpět do sítě za nízkou výkupní cenu, můžete ji sdílet s ostatními členy skupiny a využít ji naplno. Výsledkem jsou nižší náklady na elektřinu, větší energetická nezávislost a ekologický přínos. Jak to celé funguje a co je potřeba k zapojení?

 

Kdo se může do sdílení elektřiny zapojit?

V případě, že alespoň 1 člen skupiny vlastní výrobnu elektřiny připojenou k síti, je možné se do sdílení zapojit. Existuje víc variant modelů sdílení elektřiny.

  • Sdílení elektřiny do 11 členů

Jednotlivci nebo menší skupiny mohou sdílet vyrobenou elektřinu mezi sebou. Geograficky pak mohou být rozptýlení po celé České republice, není tedy nutné, aby byli ve stejné lokalitě. Administrativa je méně náročná.

  • Sdílení elektřiny nad 11 členů

Energetické společenství už představuje větší skupinu, mohou to být bytové domy, SVJ, obce nebo právnické osoby. Společenství musí být umístěné v rámci 3 sousedních obcí s rozšířenou působností nebo na území hlavního města Prahy. V tomto případě je nezbytné založit právnickou osobu, která bude spravovat sdílení elektřiny a zastupovat členy společenství.

  • Sdílení elektřiny v rámci bytového domu

Všechna odběrná místa jsou k distribuční síti připojena prostřednictvím jedné společné hlavní domovní skříně.

 

Kromě vytvoření skupiny a aktivního přihlášení je nutné mít také technické vybavení, které zahrnuje chytré měřiče pro sledování výroby a spotřeby elektřiny v reálném čase. Zásadní je totiž v tomto případě 15minutový interval, ve kterém se vyrobená elektřina musí spotřebovat.

 

Proč právě 15 minut?

Tento interval vychází z pravidel trhu s elektřinou. S tou se obchoduje a měří se její spotřeba právě ve čtvrthodinových blocích. Jedná se o běžný standard v evropském energetickém systému. Aby byla distribuční síť v rovnováze, elektřina se musí spotřebovat téměř okamžitě po vyrobení, jinak dochází k přetížení v síti. Díky 15minutovým úsekům se dá lépe řídit rovnováha mezi výrobou a spotřebou.

 

V případě, že skupina vedená v systému sdílené elektřiny v tomto okénku nevyužije vyrobenou elektřinu, ta se automaticky posílá zpět do sítě a účastníci již na ni nemají nárok. Tento model tak motivuje ke koordinaci spotřeby, například k nastavení chytré domácnosti tak, aby se chytré spotřebiče zapnuly ve správný moment. Pro efektivní sdílení jsou pak vynikajícími pomocníky další chytré technologie, jako je například bateriové úložiště, do kterého se ukládá vyrobená elektřina.

 

Postup pro zapojení do sdílení elektřiny do 11 členů:

  1. Založte skupinu sdílení: Spojte se s dalšími zájemci (sousedy, širší rodinou) a vytvořte skupinu sdílení elektřiny, zaregistrujte se v Elektroenergetickém datovém centru
  2. Registrace u dodavatele: Obraťte se na svého dodavatele elektřiny a informujte ho o záměru sdílet elektřinu.
  3. Instalace potřebného vybavení: Zajistěte instalaci chytrých měřičů a softwaru pro monitorování výroby a spotřeby elektřiny.
  4. Uzavření smluv: Uzavřete potřebné smlouvy s dodavatelem elektřiny a ostatními členy skupiny.
  5. Spuštění sdílení: Po splnění všech podmínek můžete začít sdílet elektřinu v rámci skupiny.

 

Tip: Podrobný návod, jak se přihlásit, najdete v sekci Sdílení elektřiny.

 

Modelový příklad sdílení elektřiny do 11 členů

Domek v Pelhřimově má fotovoltaiku na střeše o výkonu 10 kW. Momentálně ale spotřebovává v 15minutovém intervalu jen 3 kWh elektřiny. Zbývá tak 7 kWh přebytků. Do sdílení jsou ale zapojena další 2 odběrná místa – byt v Praze a byt v Brně, ve kterém bydlí příbuzní. Tato přidružená odběrová místa mají mezi sebou dohodu, že se na sdílení elektřiny podílejí podle následujícího alokačního klíče (procentuálního rozdělení).

    • Byt 1 (v Praze) – podíl na přebytečné elektřině: 40 %, max. 2,8 kWh.
    • Byt 2 (v Brně) – podíl na přebytečné elektřině: 60 %, max. 4,2 kWh.

Aktuálně v daném 15minutovém intervalu může výroba a spotřeba elektřiny vypadat následovně:

 

Fotovoltaika v konkrétním intervalu vyrobila 10 kWh elektřiny. Domek v Pelhřimově (výrobna) spotřebuje 3 kWh, byt v Praze 2 kWh a byt v Brně 2,5 kWh. V tomto intervalu tak do sítě přeteče 2,5 kWh místo původních 7 kWh. Oba byty tak mají levnější elektřinu z obnovitelného zdroje a vyrobená elektřina je zároveň efektivněji využita.

 

 

9. 3. 2025

Elektřina i plyn od čez

Odebírejte elektřinu i plyn od ČEZ a čerpejte výhody toho mít své energie přehledně na jednom místě.

Související články

Připojení fotovoltaik do distribuční sítě. Stačí její kapacita?

Připojení fotovoltaik do distribuční sítě. Stačí její kapacita?

Oblíbenost fotovoltaických elektráren nadále stoupá. To ale znamená čím dál víc připojených FVE do distribuční soustavy, jejíž kapacita začíná být nedostačující. Jak to funguje, jaké je řešení a co to znamená pro majitele domácích fotovoltaických elektráren?

25. 5. 2024
Výkon fotovoltaických panelů v zimě. Vyrobí dost?

Výkon fotovoltaických panelů v zimě. Vyrobí dost?

Zima je v Česku dlouhá a slunečných dní poskrovnu. Pokud přemýšlíte nad instalací fotovoltaiky, pak vás určitě napadá otázka, zda se vůbec vyplatí a kolik elektřiny je schopna vyrobit během zimy. Co všechno ovlivňuje výkon elektrárny a co od solárních panelů čekat?

10. 1. 2023

Nejčtenější články