Zdroj: Freepik.com
Máte pozemek, ale plynová přípojka se na něm zatím nenachází? Nevěšte hlavu a zjistěte, co je třeba zařídit.
- Podejte žádost o připojení k distribuční soustavě.
- Vyberte si dodavatele plynu.
- Objednejte si certifikovanou firmu pro výkopové práce.
- Nechte si zhotovit plynovou přípojku.
- Pozvěte si technika na kontrolu.
Distributora požádejte o připojení k distribuční soustavě
V první fázi je třeba poslat distributorovi žádost o připojení k distribuční soustavě. To můžete udělat pohodlně z domova přes příslušný formulář online. Pod kterého distributora plynu spadáte, je dáno zeměpisnou polohou odběrného místa. V České republice jsou 3 distributoři. Jedná se o Pražskou plynárenskou, GasNet a EG.D. Následně od distributora obdržíte smlouvu o připojení a zároveň si vyberete dodavatele plynu.
Výběr dodavatele plynu máte ve svých rukou. Například s ČEZ odebíráte plyn s fixací i bez fixace za výhodnou cenu. Kromě ceny plynu zvažte při rozhodování i spolehlivost a zázemí (např. síť poboček nebo zákaznický servis) daného dodavatele.
Jednání s úřady se nevyhnete
Smlouvu o připojení odneste společně s projektovou dokumentací na stavební úřad. Právě tam totiž budete muset zažádat o stavební povolení. Pro přípojky do 50 metrů délky stačí územní souhlas. Ke schválení delší přípojky budete potřebovat územní rozhodnutí a stavební povolení. Stavební povolení získáte do 30 dní od podání žádosti.
Výkopové práce musí provést firma s certifikátem
Po podpisu smlouvy o připojení a udělení souhlasu od stavebního úřadu nastává čas objednat certifikovanou firmu, která na vašem pozemku provede výkopové práce. Nedělejte nic sami. Jedině pracovníci certifikované firmy mají odborné znalosti a postupují v souladu s platnými normami a bezpečnostními předpisy. Jakmile výkopové práce provedete sami, vystavujete se problémům s připojením k distribuční síti. Distributor vám v případě zájmu poskytne tipy na certifikované technické partnery, kteří vám udělají plynovou přípojku na klíč. Připravte si také projektovou dokumentaci.
Přípojku můžete prodat distributorovi a pokrýt tak část výdajů
Jakmile bude přípojka hotová, zhotovitel vyzve technika Regionální správy zemního plynu k její kontrole. Přípojkou to ovšem nekončí. Následně je třeba požádat distributora o instalaci plynoměru.
Po dokončení prací můžete přípojku prodat přímo distributorovi a tím získat finanční prostředky částečně pokrývající náklady na její výstavbu. Počítejte s tím, že realizace plynové přípojky na klíč je velmi zdlouhavý proces. Celá akce bude trvat déle než půl roku, začněte proto vše řešit včas.