Zdroj: Pixabay.com/cs
Moderní technologie pro každého
Chytrá domácnost rozhodně není jen pro bohaté lidi, kteří vlastní dům se zahradou. Ano, chytrá domácnost umí následovat scénář, během kterého se v 6 hodin ráno roztáhnou žaluzie, v kuchyni se zapne kávovar, začne vám hrát hudba z reproduktoru a bublat voda ve vířivce. Většina běžných smrtelníků ale využívá chytrou domácnost na praktičtější a běžnější úkony.
S čím vším vám chytrá domácnost pomůže?
Díky moderní technologii můžete zabezpečit svůj dům nebo byt, a to nejenom před nezvanými návštěvníky, ale i havárií vody nebo požárem. Než odejdete z domu/bytu nebo odjedete na dovolenou, nemusíte obcházet každé topení nebo kontrolovat, zda jste zatáhli žaluzie. Všechno snadno vyřešíte pomocí mobilního telefonu a systém chytré domácnosti to udělá za vás. Vy jste ti, kdo vytvoří a nastaví jednotlivé scénáře a kdo má spotřebu energií pevně v rukou.
Zjistěte, kde nejvíc utrácíte
Abyste věděli, kde ušetřit, musíte mít co nejpřesnější informace o spotřebě domácnosti. Využijte chytrý elektroměr, který bude průběžně měřit spotřebu energie. Všechna data najdete uložená v paměti zařízení, a tak hned zjistíte, jak vysoká je spotřeba, a hlavně jak si stojí jednotlivé spotřebiče. Možná se budete divit, ale 15 let stará lednice dokáže spolknout víc elektřiny, než si myslíte. Jakmile budete mít v ruce přesné informace o spotřebě, je na vás, kde a jak se rozhodnete šetřit. Máte-li dvoutarifní sazbu, pak využijte například odložené starty jednotlivých spotřebičů, aby se sepnuly v době nízkého tarifu.
Smart home vám přinese pohodlí, efektivní využití energií i zábavu
Prostřednictvím aplikace můžete mimo jiné ovládat zatahování žaluzií, teplotu, audio a video, osvětlení nebo třeba monitorovat vnitřek domu či bytu i venkovní prostory pomocí kamer. Chytrou domácnost si prostě zamilujete a využívání jejích funkcí vám přinese pohodlí. Chytrá domácnost není nic jiného než propracovaný systém, ve kterém jednotlivé spotřebiče komunikují s centrální jednotkou i se sebou navzájem. Přejít na ní může v podstatě každý.
Jak si pořídit chytrou domácnost?
Jestliže chcete do svého života postupně zařadit prvky inteligentní domácnosti, pak můžete začít s nákupem jednotlivých zařízení podle svého výběru. Je jedno, zda koupíte chytré žárovky, nebo začnete kamerovým systémem. Na co si ale dejte vždy pozor, je vzájemná kompatibilita jednotlivých zařízení. Některé značky mohou používat vlastní komunikační protokoly, takže musíte předem zohlednit, jaké komponenty budete do budoucna chtít. Jestliže si nejste výběrem jisti, zeptejte se prodejce, jaký komunikační protokol dané zařízení podporuje. Nejčastěji narazíte na Apple HomeKit, ZigBee nebo Z-Wave.