Kdy začíná topná sezona?
Oficiální topná sezona pro dálkově dodávané teplo začíná 1. září a trvá až do 31. května. Současně je ale nutné splnit podmínku, že venkovní teplota klesne během dvou po sobě jdoucích dnů pod 13 stupňů Celsia a lze očekávat, že nízké teploty budou pokračovat i nadále. V domácnostech s vlastním zdrojem tepla je ale samozřejmě situace odlišná.
Kominíka si objednejte zavčas
V první řadě musíte myslet na kontrolu komínu a kotle. Čisticí a revizní práce provádí kominictví. Zejména u kotlů na tuhá paliva je nutné komín důkladně očistit od sazí. Kromě toho se kontroluje, že komín správně táhne a po technické stránce je v pořádku odshora až po kotel.
Podcenit byste neměli ani revizi samotného kotle. Kontrola se provádí zpravidla jednou ročně, záleží ale na konkrétním typu kotle.
Kominíků je v České republice nedostatek a spolehlivé firmy čelí vysoké poptávce. Nezapomeňte si proto služby kominíka rezervovat s předstihem. Na poslední chvíli byste již nemuseli uspět.
Máte naskladněno palivo?
Zavčas objednejte také novou zásobu tuhého paliva, ať už jde o uhlí, dřevo, či dřevěné pelety. Těsně před topnou sezonou, kdy je poptávka největší, nakoupíte pravděpodobně dráž a na dodávku budete déle čekat.
TIP: Chcete modernější a efektivnější způsob topení? Netahat se s uhlím a dřevem? Pak stačí vyměnit starý kotel na tuhá paliva třídy 1 a 2 za moderní řešení, ideálně s využitím Kotlíkové dotace.
Pokud topíte plynem, topná sezona vás v tomto ohledu samozřejmě netrápí.
Nezapomeňte na revizi plynových topidel
Kromě již zmíněného kotle by měly revizí pravidelně procházet i další plynové spotřebiče. Jde zejména o plynová topidla (tzv. vafky) a průtokové ohřívače (karmy). Revize jednou ročně by měla být samozřejmostí. Dlouhodobě neservisované spotřebiče mohou být méně efektivní, v extrémních případech i životu nebezpečné.
Radiátory otřete, odvzdušněte a zkontrolujte
Máte-li doma klasické radiátory, nezapomeňte je zbavit veškerého prachu. Jakékoliv nečistoty snižují jejich efektivitu. To platí i o případných překážkách – přes radiátory by neměly přesahovat záclony, závěsy, neměly by být zastavěny nábytkem.
Před topnou sezonou také doporučujeme radiátory odvzdušnit, zkontrolovat, že netečou a že ventil správně funguje.
Máte dobře utěsněno?
Dále zkontrolujte, že vám těsní okna a dveře. A to jak dveře vchodové, tak interiérové. Teplota jednotlivých místností by se totiž měla lišit. Zatímco předsíň a ložnici můžete vytápět na nižší teploty, v obývacím pokoji je obvykle žádoucí teplota vyšší. Dobře těsnící interiérové dveře pomohou v tomto směru k vyšší efektivitě.
Podívejte se i na smlouvy
V neposlední řadě byste měli jednou za čas revidovat své smlouvy s dodavateli energií. Neplatíte za plyn a elektřinu zbytečně moc? Změna dodavatele vám může pomoci k finančním úsporám.