Životní cyklus jaderného zařízení – tedy v krátkosti příprava (investiční, licenční a povolovací), výstavba, uvádění do provozu, provozování a vyřazení z provozu – je skutečně běh na dlouhou trať, který trvá i více než 100 let. Z toho přibližně 20 let je projekt připravován a je ve výstavbě případně je spouštěn, následujících 60 a více let je provozován, a nakonec jeho životnosti je vyřazen z provozu. Jedná se o projekt, kterého se účastní několik generací, a to jak přímo přidáním ruky k dílu v jakékoliv fázi životního cyklu projektu, nebo jako občan ČR využívající čistou a spolehlivou energii vyráběnou v jaderné elektrárně.
Časová osa projektu popisuje hlavní milníky při přípravě projektu dostavby JE Temelín:
Nové rozhodnutí ve věci získání povolení k umístění ETE3,4
Nové rozhodnutí nahrazuje dosavadní povolení k umístění ETE 3,4. Důvodem podání žádosti byla změna právní situace, vyvolaná nabytím účinnosti (nové) atomového zákona a jeho prováděcích předpisů, a na ni navazující kroky držitele povolení, a jiné faktické a právní skutečnosti.
Založení společnosti Elektrárna Temelín, a. s.
V reakci na Aktualizovanou státní energetickou koncepci a Národní akční plán – dokumenty MPO, které jednoznačně popisují směr, jakým by se měla česká energetika v následujících desetiletích ubírat – zakládá ČEZ, a. s.dceřinou společnost Elektrárna Temelín II, a. s. Jejímž jediným cílem je projektová příprava a realizace výstavby Nového jaderného zdroje v lokalitě Temelín. Generálním ředitelem a předsedou představenstva společnosti ETEII se stal Ing. Petr Závodský.
Rozhodnutí ve věci získání povolení k umístění ETE3,4
Společnost ČEZ, a. s. získala povolení k umístění 3. a 4. bloku v lokalitě Temelín.
ČEZ zrušil výběrové řízení na dostavbu JE Temelín
Na základě rozhodnutí vlády nepodporovat dostavbu JE Temelín přistoupila společnost ČEZ, a. s. ke zrušení výběrového řízení a odložení projektu dostavby na neurčito.
Získání kladného stanovisko EIA k posouzení vlivů dostavby Temelína na životní prostředí
Ministerstvo životního prostředí ČR na základě dokumentace EIA, posudku, veřejného projednání a všech vyjádření doručených v průběhu procesu EIA, vydalo souhlasné stanovisko v lednu 2013.
Vlastní stanovisko EIA obsahuje 90 podmínek a požadavků na ochranu životního prostředí a veřejného zdraví – rozdělených do fází přípravy, výstavby a provozu – které je třeba respektovat v následujících stupních projektové dokumentace stavby a které budou zahrnuty jako podmínky návazných správních řízení (např. územního a stavebního řízení, apod.).
Podání žádosti o povolení k umístění na dostavbu JE Temelín
V souvislosti s podáním žádosti o povolení k umístění se ČEZ, a. s. rozhodl zveřejnit Zadávací bezpečnostní zprávu. Jde o dokument, který musí být předložen k posouzení Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost v rámci žádosti o povolení umístění jaderného zařízení podle Atomového zákona. Při jeho zpracovávání přitom odborníci vycházeli z platné legislativy, požadavků a doporučení Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA) a další mezinárodní praxe týkající se základní osnovy, struktury a požadavků na obsah zprávy.
Veřejná projednání
Ministerstvo životního prostředí ČR vyzvalo k uskutečnění veřejného projednání (červen 2012), jehož uskutečnění vyplývá z českého zákona o posuzování vlivů na životní prostředí. Veřejnému projednání ještě předcházelo uskutečnění veřejných diskusí na území Spolkové republiky Německo (v Pasově dne 12. 6. 2012) a na území Rakouska (ve Vídni dne 30. 5. 2012).
ČEZ zahájil veřejnou zakázku na dostavbu JE Temelín
Výběrové řízení na hlavního dodavatele projektu dostavby 3. a 4. bloku v lokalitě Temelín bylo zahájeno. Uchazečům – americký Westinghouse, francouzská Areva a rusko-české konsorcium MIR.1200 (Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress) byla odeslána poptávková dokumentace obsahující tisíce požadavků na projekt – technického, komerčního a ekonomického charakteru.
Zjišťovací řízení bylo ukončeno
Zjišťovací řízení bylo ukončeno v únoru 2009, v jeho závěru MŽP seznámilo společnost ČEZ, a. s. s požadavky na obsah dokumentace EIA. Jednalo se o 34 hlavních a 165 dílčích požadavků, které ministerstvo obdrželo od dotčených subjektů státní správy, místních samospráv, občanských sdružení a veřejnosti, a to i ze zahraničí. Závěry zjišťovacího řízení a jejich vypořádání jsou obsaženy v dokumentaci EIA, která poskytuje základní údaje o záměru a hodnotí předpokládané přímé i nepřímé vlivy dostavby na životní prostředí a veřejné zdraví. Ministerstvo zároveň uvedlo, že je nutné v dokumentaci EIA zohlednit a vypořádat všechny relevantní požadavky a připomínky, které jsou uvedeny v doručených vyjádřeních – desítky vyjádření z České republiky, Slovenské republiky, Německa, Rakouska, Polska i Maďarska. Všechny jsou dostupné v Informačním systému EIA.
Zahájení posuzování vlivu NJZ na životní prostředí – zjišťovací řízení
Společnost ČEZ, a. s., předložila oznámení záměru EIA na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín na Ministerstvo životního prostředí ČR v červenci 2008. Oznámení zveřejnilo ministerstvo v srpnu 2008 a zahájilo tak tzv. zjišťovací řízení. MŽP zahrnulo do procesu EIA na nové bloky také sousední země Rakousko a Německo.