Po provedení rozsáhlých a dlouhodobých analýz zkoumání účinků černobylské havárie z roku 1986 na obyvatelstvo vydal vědecký výbor OSN (Unscear) zprávu, ve které došel k závěru, že s výjimkou nárůstu počtu rakoviny štítné žlázy u jedinců (chybějící jódová profylaxe obyvatelstva při havárii v Černobylu) , kteří byli v dětství ozářeni, žádné jiné účinky této havárie nebyly za 14 let po havárii objektivně zaznamenány.
Tento závěr byl prezentován panem Burtonem Bennettem, sekretářem vědeckého výboru Unscear, Generálnímu shromáždění OSN a Mezinárodní asociaci pro radiační ochranu (IRPA). Odborná analýza specialistů z oblasti dozimetrie a zdravotnictví zjevně kontrastuje s populárními katastrofickými zprávami, které se v tisku pravidelně objevují a hovoří o tisících, někdy i statisících, úmrtích mezi likvidátory a o zdravotních problémech 6 miliónů lidí, kteří byli ozářeni. Ve skutečnosti je poměr úmrtí v této exponované skupině lidí 2,5% za 14 roků, což je zcela standardní situace. Ukrajinské úřady zjevně přiživují tento "katastrofický image"a snaží se prezentovat Černobyl jako zdravotní katastrofu.
Odborný tým OSN však studoval objektivní veličiny dávek a přímých zdravotních efektů s ohledem na současná data a informace. Rozdělil dotčené osoby do skupin: 600 pracovníků, 600 000 likvidátorů, 116 000 evakuovaných místních obyvatel a 273 000 ostatních obyvatel, žijících v kontaminovaných teritoriích a pro každou z těchto skupin analyzoval jejich konkrétní zdravotní a dozimetrická data. Tým OSN závěrem konstatuje, že ačkoliv bylo mnoho tisíc lidí Černobylem nějak negativně ovlivněno, tak z hlediska zdravotního a radiologického není třeba se obávat žádných významných zdravotních následků. (Nucleonics Week, June 8, 2000)
Ing. Petr Spilka - spilkp1.edu@mail.cez.cz
mluvčí Jaderné elektrárny Dukovany