100 miliard korun, které prý bude ČEZ potřebovat pro své jaderné elektrárny v cca padesátileté až stoleté budoucnosti, nemusí nikoho strašit.
V Dukovanech jde totiž navíc nad léta běžně kalkulovanou cenu elektřiny pouze o 15 miliard korun investovaných během deseti budoucích let. Tato obnova zařízení bude probíhat za běžného provozu a normálních odstávek pro výměnu použitého paliva. Dukovany tak budou minimálně ještě po dalších 25 let (do roku 2025) vyrábět každoročně elektřinu za 14 miliard korun v současných cenách (celkem 25x14=350 miliard korun). To nebude špatná investice.
Ostatní miliardy, které se často vzpomínají (na likvidaci radioaktivních odpadů, radioaktivních částí elektrárny a skladování použitého paliva), jsou už dávno vybírány v ceně každé kilowatthodiny, aniž by to kohokoli vzrušovalo. Finanční prostředky z Dukovan na budoucí likvidaci skladovaných i budoucích radioaktivních odpadů se podle Atomového zákona soustřeďují ve Správě úložišť, která není součástí ČEZ. Na jejich účtech je už pár miliard korun a v průběhu budoucího provozu obou jaderných elektráren naší republiky tam během příštího půlstoletí přibude na 50 miliard.
Prostředky na likvidaci jaderných zařízení elektráren jsou v cenách jaderné elektřiny také už dávno započteny. Tyto prostředky se vytvářejí a zůstávají, na rozdíl od předešlých, v mateřské společnosti elektráren, tedy v ČEZ.
Jaderná energetika je tak zatím jediným odvětvím průmyslu, které má v ceně výrobku (elektřiny) zakalkulovánu likvidaci jak svých odpadů, tak prakticky i sebe sama. Z prodeje elektřiny takto získané prostředky jsou někde (1. Státní jaderný účet 50 miliard, 2. ČEZ 30 miliard) uloženy.
Na závěr jeden příklad. Kdyby se takto odpovědně postupovalo například při těžbě a zpracování ropy, zemního plynu a dalších paliv, které se spalují a působí celosvětové změny klimatu a počasí, kupovali bychom benzín ne za 30 korun, ale třeba rovnou za "stovku". Bylo by to hrozné, ale spravedlivější. Ti, kdo hodně jezdí, by v ceně benzínu, nafty,... rovnou platili za škody, které překotné spalování fosilních paliv a produkce skleníkových plynů působí a v budoucnu ještě napáchá.
Proto považuji jadernou energetiku přes všechny problémy s ní spojené za lepší alternativu získávání energie než vytěžení a spálení všech světových zásob fosilních paliv, jinak cenných surovin pro daleko promyšlenější procesy (např. chemický průmysl plastických hmot a další), než je obyčejné hoření.
Ing. Petr Spilka - spilkp1.edu@mail.cez.cz
mluvčí Jaderné elektrárny Dukovany