Jak zjistit optimální spotřebu své domácnosti? Na webu Šetřím.cz stačí zadat podlahovou plochu bytu či domu a zakliknout současný způsob vytápění. Stránka nejen okamžitě zobrazí srovnání s podobnými domácnostmi a současně ideální roční spotřebu, ale zároveň nabídne přehled desítek konkrétních opatření, jak jí dosáhnout. Jednoduchá, intuitivní kalkulačka má úspěch: od července, kdy se web Šetřím.cz spustil, jej navštívilo přes půl milionu uživatelů. Z aktuálních dat rovněž vyplývá, že o rady mají největší zájem lidé, kteří bydlí ve větších domech (podlahová plocha 150 metrů čtverečních) vytápěných plynem.
„Zakládáme si na tom, že našim zákazníkům jsme k dispozici i jako odborníci, kteří jim umějí relevantně poradit se vším, co se týká energetiky. Je vidět, že webem Šetřím.cz jsme se trefili do narůstající poptávky. U nabízených opatření zároveň ukazujeme jejich reálný efekt, tedy výši možné úspory v megawatthodinách a v korunách. Lidé si tak mohou sestavit svůj plán úspor přesně na míru,“ říká Tomáš Kadlec, generální ředitel ČEZ Prodej.
Data na webu Šetřím.cz se pravidelně aktualizují. V současné době tak výpočty již zahrnují plánované vládní zastropování cen, takže lidé získají reálnou představu o tom, kolik mohou pomocí jednotlivých opatření finančně uspořit.
„Inspirovat se na Šetřím.cz mohou jak uživatelé, kteří potřebují snížit náklady ihned a za pár korun, tak ti, kteří hledají dlouhodobá řešení a počítají s vyššími investicemi. Mohou se tedy řídit podle různých kritérií: efektivity, rychlosti implementace, či velikosti vyžadované investice,“ vysvětluje Dagmar Kopačková, ředitelka odborného portálu TZB-info, jehož tým odborníků se na přípravě energetického kalkulátoru podílel. Vybraná opatření si uživatel může jednoduše poslat na svůj e-mail.
„Stoupající náklady na energie bohužel řeší čím dál více lidí. Mezi našimi klienty navíc převládají ti, kteří si nemohou dovolit finančně náročné investice. Vítáme proto, že Šetřím.cz nabízí i jednoduchá opatření zdarma či za pár korun, která přitom mohou být velmi účinná,“ shrnuje David Šmejkal, ředitel Poradny při finanční tísni.
Tématem energetických úspor se intenzivně zabývají i firmy a veřejný sektor, ať už obce, města, či různé organizace. Logickým krokem tedy bylo rozšíření poradenství na webu Šetřím.cz i tímto směrem. Uživatelé v jednoduchém formuláři zaškrtnou, jakým způsobem řeší osvětlení, vytápění, vzduchotechniku a další parametry související s energetickým managementem v současnosti. Následně získají výpočet, o kolik je možné jejich náklady snížit a jakým způsobem.
Kromě toho na webu najdou uživatelé z řad firem či veřejného sektoru i konkrétní příklady, jaká další úsporná řešení lze aplikovat, ať už bez vstupních investic nebo třeba s využitím nejrůznějších dotací. Samozřejmostí jsou pak odkazy přímo na vhodné dotační tituly.