Jak by se jaderná elektrárna vypořádala s útokem například ozbrojeného člověka? Mohl by proniknout k citlivým zařízením? Má zabezpečené místnosti? Jsou zde nastavené procesy, jak postupovat? A zapracovaly do nich jak úřady, tak také provozovatel doporučení a nové legislativní podmínky? Tak mohou vypadat otázky expertů Mezinárodní organizace pro atomovou energii. Příprava rozsáhlé mezinárodní mise probíhá tento týden v Praze a Dukovanech. Naplno odstartuje v listopadu.
„Věřím, že se máme čím pochlubit. Za dvě desetiletí jsme vylepšili a doplnili řadu systémů fyzické ochrany, soustředíme se na kybernetickou bezpečnost. Mimořádně náročné bylo splnění podmínek nového Atomového zákona, včetně například zabezpečení životně důležitých prostor a zavedení bezpečnostních prověrek pro více než 2000 zaměstnanců a dodavatelů. Bezpečnost je nekončící příběh, ale věřím, že jsme na světové špičce, misi proto vítáme a jsem přesvědčen, že obstojíme se ctí,“ doplňuje ředitel útvaru Ochrana Skupiny ČEZ Daniel Rous.
Samotná prověrka zabere dva týdny, zúčastní se jí desítka mezinárodních expertů na jednotlivé oblasti, čtyři dny stráví přímo v jaderných elektrárnách. Nesoustředí se ale jen na odhalení potenciálních problémů. Výsledkem mohou být i takzvané „dobré praxe“, tedy opatření a postupy, které jsou vzorem pro všechny další provozovatele jaderných zařízení. První předběžná zjištění by měli experti poskytnout české straně v průběhu listopadu.