Provoz, bezpečnost, řízení techniky, IT nebo materiálové inženýrství. To jsou příklady oblastí, do kterých ČEZ v Jaderné elektrárně Temelín dlouhodobě přijímá nové lidi. Každoročně má přitom zájem i o nové operátory. „Loni jsme jich přijali osm, z toho dvě ženy. Letos bychom chtěli přijmout podobný počet, “ uvedl Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.
Přitom zájem má ČEZ i o dalších technické profese jako například elektrikáře, svářeče, strojaře, stavaře nebo IT experty.
„Elektrárna prochází generační obměnou, a to s sebou nese příležitost pro nové lidi. Rozhodně máme co nabídnout, ať už z hlediska obsahu práce nebo kariérního růstu,“
Dlouhodobě přitom roste počet žen. Aktuálně jich v Temelíně pracuje 164 z celkového počtu 1350 lidí.
Energetici přitom chtějí předejít nedostatku technicky vzdělaných pracovníků. Klíč vidí především v dlouhodobé spolupráci se školami.
„Spolupráce s vysokými školami je základ. Nám se dlouhodobě osvědčuje začínat ještě mnohem dřív, už na středních i základních školách. Postupně tak chceme u studentů budovat vztah k technice, který pak mohou zúročit studiem na technické na vysoké škole,“
Na jihu Čech má ČEZ hned 14 partnerských středních škol a velmi těsně spolupracuje se 15 fakultami technických vysokých škol v rámci celé ČR. I proto vysokoškoláci tvoří více než polovinu z celkového počtu zaměstnanců.
Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 1,3 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.