ČEZ se dlouhodobě zaměřuje na podporu vzdělávání a rozvoj mladých talentů. ČEZ tak podporuje nejen rozvoj nových odborníků, ale také přispívá k udržitelnému rozvoji celého sektoru. Pro studenty a absolventy nabízí ČEZ bohaté možnosti, jak rozšířit své znalosti a získat praxi.
Jednou z takových aktivit je letní stáž Letní univerzita, která na přelomu srpna a září proběhla v Dukovanech už po 16. Dvoutýdenní odborná akce se zúčastnilo 35 vybraných studentů vysokých technických škol. Nechyběli studenti VUT v Brně, ČVUT v Praze ani VŠB-TU Ostrava.
Nejvíce studenty zaujala exkurze na reaktorový sál, do chladící věže, na strojovnu a na simulátoru blokové dozorny si studenti vyzkoušeli práci řídícího personálu elektrárny.
Účastníci Letní univerzity si velmi chválili i odborné přednášky. Vedle odborných znalostí si účastníci odvezli i nabídku další spolupráce. Během osobních setkání s vedoucími jednotlivých týmů dukovanské elektrárny dostali studenti nabídku stipendia, možnosti spolupráce na diplomové práci nebo nabídku stáže. Největší zájem projevili o spolupráci s firmou EDU II, která připravuje výstavbu nových jaderných bloků. Z Letní univerzity odjíždělo 8 studentů s příslibem stipendia Skupiny ČEZ a nabídkou budoucího pracovního uplatnění. Další stipendia budou udělena v průběhu září. Průměrně do ČEZ nastoupí 1/3 – ½ účastníků této akce.
„Právě absolventi tvoří statisticky třetinu až polovinu budoucích zaměstnanců, z nichž se mnozí stanou i operátory blokových dozoren („velínů“). Už nyní víme, že 8 účastníků této Letní univerzity splňuje přísné požadavky na operátory sekundárního okruhu,“ prozradil Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.
ČEZ pomáhá rozvíjet dovednosti mladých lidí a vytváří si základnu budoucích odborníků, kteří budou schopni čelit novým výzvám v energetice, a to i prostřednictvím spolupráce s partnerskými školami. Aktuálně jde o 100 středních odborných a průmyslových škol, gymnázií a vysokoškolských fakult a univerzit. Nejen pro partnerské školy nabízí ČEZ bohatou nabídku exkurzí, přednášek, stáží a stipendijních programů. Celkem jde o 11 programů, z toho 7 pro střední a 4 pro vysoké školy.
Studenti technických oborů mohou díky účasti také získat stipendium – za pět let ve výši téměř půl milionu korun.
Pro středoškoláky jsou připraveny třídenní specializované programy, zaměřené na různé oblasti energetik. Vybrané partnerské střední školy se mohou zapojit do Motivačního programu Prokopa Diviše, v němž nejlepší studenti vybraných elektro oborů získávají peněžitou odměnu.