V Rumunsku zvažuje ČEZ prodej celkem sedmi tamních firem, ponechá si pouze společnosti zabývající se aktivitami v oblasti moderních energetických služeb (ESCO) a část tradingu. Tyto kroky jsou v souladu s novou strategií Skupiny ČEZ.
ČEZ do market soundingu zařadil sedm rumunských společností (Distributie Energie Oltenia, Ovidiu Development, Tomis Team, MW Team Invest, CEZ Vanzare, TMK Hydroenergy Power a CEZ Romania). Investoři mohou vyjádřit svůj zájem jak o všechna aktiva v jednom celku, tak o jednotlivé firmy zvlášť. Testování zájmu trhu realizuje pro ČEZ výhradní investiční poradce Société Générale. Investoři najdou instrukce pro vyjádření zájmu na webových stránkách ČEZ.
ČEZ patří mezi přední integrované energetiky v Rumunsku. Jeho tamní aktiva zahrnují jednu z největších distribučních společností v zemi (portfolio 1,4 milionu zákazníků, v roce 2018 dodáno 6 826 GWh elektřiny), největší on-shore větrný park v Evropě Fantanele-Cogealac (instalovaný výkon 600 MW, v roce 2018 výroba 1 105 GWh), modernizovaný hydroenergetický systém Reşita sestávající ze čtyř přehradních nádrží a čtyř malých vodních elektráren (celkem 22 MW, v roce 2018 výroba 83 GWh) a prodej elektřiny a plynu koncovým zákazníkům (v roce 2018 prodej 3 425 GWh).
Divestice rumunských společností je v souladu s novou strategií Skupiny ČEZ, schválenou letos v červnu. Strategie počítá s postupným prodejem aktiv v Bulharsku, Rumunsku, Turecku a částečně i v Polsku. Výjimku tvoří firmy zaměřené na oblast moderních energetických služeb (ESCO), které chce ČEZ naopak dále rozvíjet doma i v zahraničí.
Na rumunský energetický trh vstoupila Skupina ČEZ v roce 2005 koupí jedné z tamních distribučních společností. Rumunská aktiva od začátku generují pozitivní EBITDA a pravidelně přispívají k dividendě Skupiny ČEZ.