Nadace ČEZ přijímá žádosti v obou grantových řízeních do 12. února. Jednoduché formuláře se vyplňují přímo na webu www.nadacecez.cz.Finanční spoluúčast žadatele není nutná. „O výsledcích budeme všechny uchazeče informovat nejpozději do poloviny března. Školy a obce se tak dozví výsledek včas, aby vše stihly postavit či vysadit ještě letos,“ říká Michaela Žemličková, místopředsedkyně správní rady a ředitelka Nadace ČEZ.
Každá škola či obec může v grantových řízeních Oranžové schody a Oranžové stromy podat pouze jednu žádost o nadační příspěvek za rok. Datum, respektive pořadí zaslání žádosti rozhodování dárce neovlivní. Stejně jako v loňském roce zapojí Nadace do rozhodování o obdarovaných i své patrony z řad známých osobností.
Oranžové schody zlepšují přístup handicapovaných žáků ke vzdělání
V Lomu u Mostu se výsadby nových stromů zúčastnili i místní senioři.
Nadace ČEZ pomáhá mladým lidem s tělesným postižením začlenit se mezi spolužáky a minimalizovat překážky, které jim stojí na cestě za kvalitním vzděláním. Projekt Oranžové schody totiž pomáhá odstraňovat architektonické bariéry nákupem plošin, výtahů, schodišťových sedaček, schodolezů nebo zvukových a světelných naváděcích systémů.
Maximální výše příspěvku v grantu Oranžové schody činí 500 000 Kč a požádat o něj mohou všechny základní, střední a vyšší odborné školy. Celkem se v uplynulých letech mezi ty bezbariérové zařadilo už 44 škol. V Ústeckém a Libereckém kraji podpořila Nadace ČEZ již šest projektů za zhruba šest milionů korun. Jednalo se základní školy v Lounech, Kadani, Semilech a České Lípě, gymnázium v Dubí u Teplic a jednu ze středních odborných škol v Chomutově. Jejich přihlášku doporučil šestinásobný paralympijský vítěz v cyklistice Jiří Ježek.
Stromy Nadace ČEZ podporují návrat alejí do Česka
Nadace ČEZ už pátým rokem podporuje jak vznik nových stromořadí, tak i obnovu zanedbané zeleně v místech, kde dříve aleje existovaly, ale postupem času zpustly či zcela vymizely. Doteď města a obce z poskytnutých grantů obnovily či nově vysadily 208 stromořadí. Do jejich sázení se často zapojily i děti z mateřských a základních škol, celé rodiny a různé místní organizace, dobrovolnými hasiči počínaje a například členy Sokola konče.
V letech 2011 – 2015 získaly z grantu Stromy od Nadace ČEZ na výsadbu nových či obnovu starých a zaniklých alejí nebo stromořadí v Ústeckém a Libereckém kraji města Bílina, Česká Kamenice, Chomutov, Jirkov, Jiříkov, Kadaň, Klášterec nad Ohří, Lom, Louny, Ledvice, Mikulášovice, Most, Šluknov, Štětí, Vejprty, Vroutek, Výsluní a Žatec. Z městysů to byly Hostomice a Slavětín. Z obcí uspěly se svou žádostí Březno, Bžany, Černčice, Dobroměřice, Dolánky nad Ohří, Háj u Duchcova, Hora Sv. Šebestiána, Hrubá Skála, Hrušovany, Hříškov, Chbany, Chotovice, Kalek, Kladruby, Kostomlaty pod Milešovkou, Kvítkov, Libkovice pod Řípem, Málkov, Měděnec, Nezabylice, Nové Sedlo, Obora, Ohníč, Pětipsy, Polerady, Račetice, Radonice, Rokle, Spořice, Strupčice, Světec, Veliká Ves, Vilémov, Volfartice, Vrskmaň, Zabrušany, Zahrádky a Žalhostice.
Nadace ČEZ mezi ně rozdělila více než 9 000 000 korun. Jednotlivé výsadby se pochopitelně cenově lišily podle svého rozsahu, počtu a druhů dřevin.
Nyní otevřené grantové řízení je určeno pro ty, kteří chtějí sázet stromy už letos na jaře. Ti, kteří preferují podzimní termín výsadby, budou moci podat žádost v průběhu července. Maximální výše příspěvku činí 150 000 Kč.
Veškeré potřebné informace o grantových řízeních Oranžové schody a Stromy, pravidla i formuláře najdou zájemci na stránkách Nadace ČEZ:
http://www.nadacecez.cz/cs/vyhlasovana-grantova-rizeni/oranzove-schody.html
http://www.nadacecez.cz/cs/vyhlasovana-grantova-rizeni/stromy.html
Bližší informace lze také získat prostřednictvím e-mailu info@nadacecez.cz nebo na telefonním čísle 211 046 723.