Chladicí věže Jaderné elektrárny Dukovany slouží k odvedení zbytkového tepla, které nelze v elektrárně dále využít. Z chladicích věží, které jsou dominantou elektrárny, stoupá čistá vodní pára. Při maximálním výkonu všech čtyř bloků je nejvyšší hodnota odparu 1m3/s. Díky bezemisní výrobě 14 270 MWh elektřiny, kterou elektrárna v roce 2018 vyrobila, nemuseli těžaři vytěžit a uhelné elektrárny spálit přes 13 milionů tun uhlí a do ovzduší tak nebylo vypuštěno cca 11 miliónů tun CO2.
I přes zimní počasí čtyřicítka zaměstnanců pracuje na opravě vnitřního i vnějšího pláště chladicí věže číslo 2. V tomto zimním období stačí pro dosažení požadovaných parametrů chladicí vody tři chladicí věže na dva bloky. Energetici proto mohou jednu věž odstavit. Opravu vnitřního pláště však musí zvládnout do začátku prázdnin, v průběhu kterých bude věž opět zprovozněna a práce budou probíhat na vnějším plášti. Do věže proto technici v následujících dnech nainstalují speciální čistící zařízení, kterému přezdívají „pavouk“. Ve srovnání s čištěním stěn pomocí závěsných plošin, je tato varianta výrazně rychlejší a bezpečnější.
Při opravě technici musí nejprve provést odstranění nesourodých betonových částí, ošetření ocelových armatur pláště a betonových vestaveb, poté nanést novou vrstvu speciální směsi a na závěr opatřit nátěrem šedé barvy s ochranou proti UV záření. Na chladicí věži nyní pracuje zhruba 40 až 60 lidí z firmy specializované na výškové práce. Náklady na opravu věže přijdou na více než padesát milionů korun.
Co je pavouk?
Čisticí poloautomat s označením BETA 01 je speciálně vyvinuté a funkčně upravené zařízení, které v Dukovanech použili poprvé od roku 1997. Konstrukce připomíná pavouka, který má tři rotační talíře s tryskami. Do nich je prostřednictvím vysokotlakých hadic připojených k agregátu s vysokotlakým čerpadlem přiváděna voda o tlaku 600 – 800 barů. Zavěšený je na dvou ocelových lanech o průměru 6 mm. Přesun po ploše zajišťují celkem 4 elektromotory a 2 navijáky. Při práci se zařízení pohybuje rychlostí 5 – 12 m/min.