Třicet mladých účastníků v šesti týmech během letošního ročníku ČEZ Inovačního maratonu řešilo na pohled jednoduché zadání: vymyslet neotřelé řešení pro koncept chytrého města neboli Smart city. Při tvorbě návrhu museli mít na paměti několik hodnoticích kritérií, jako například inovativnost, proveditelnost či ekonomičnost řešení. Zároveň řešení muselo být atraktivní a přínosné nejen z pohledu občana, ale také z pohledu představitele místní samosprávy. I letos zúčastnění navrhli řadu originálních řešení, mimo jiné třeba mobilní hru „Trash hunter“ pro mladé na svoz odpadu nebo chytrou aplikaci pro vyhledávání volných parkovacích ploch.
Porotu tentokrát nejvíce zaujal nápad chytrého hodnocení měst s pracovním názvem Smart Rating, který na základě např. kvality ovzduší, hustoty dopravy, hluku nebo počtu parkovacích míst hodnotí kvalitu života ve městech a obcích. „Naučil jsem se mnoho nového a měli jsme super tým. Řešení nám šlo velmi rychle i díky tomu, že jsme neměli žádné spory. Vítězství jsme nečekali, protože jsme věděli, že ostatní mají také dobré nápady,“ říká Marek Večeř, student z Národohospodářské fakulty na Vysoké škole ekonomické.
Jan Kučera z VUT v Brně si celodenní zápřah užil dokonce již podruhé. „Bylo to mnoho zážitků a mnoho emocí. I když se to nezdá, tak během těch 24 hodin jsme tady zažili v pěti lidech velmi intenzivní pocity – od toho, že si nerozumíme, až po to, že jsme se shodli,“ říká. Součástí programu byla i oddechová zóna, v pravidelných přestávkách si účastníci mohli vyzkoušet speciální brýle pro virtuální realitu, nejrůznější drobné soutěžní aktivity či jízdy elektromobilem Tesla.
Spokojení byli s průběhem akce i organizátoři. „Letošní téma si účastníci vyloženě vychutnávali, bylo znát, že je oblast Smart city bavila. Chtěl bych jim všem za celý organizační tým ČEZ Inovačního maratonu poděkovat za jejich nasazení a zapálení po celou dobu 24 hodin. Upřímně je všechny obdivuji!,“ uvedl Petr Toman z oddělení skupinové strategie společnosti ČEZ. „Nyní je na nás, abychom jejich nápady dále rozpracovali. Zároveň se těšíme, že některé z nich stejně jako po předešlých ročnících přivítáme ve Skupině ČEZ jako nové kolegy,“ dodal.
Inovační maraton je pro studenty zajímavá zkušenost a dobrá reference do životopisu. Práce pod tlakem, v časovém presu, neznámém prostředí a ke všemu v týmu, jehož složení nemohou ovlivnit, prověří jejich schopnosti a mnohdy reálné podmínky pracovního prostředí. Navíc se naučí mnoho inovačních technik, které mohou využít i ve svém studiu, a naváží cenné kontakty s možným budoucím zaměstnavatelem. Několik účastníků z minulých let do společnosti ČEZ následně nastoupilo.