„Bez finanční pomoci Nadace ČEZ by Dětská skupina BiBouch nevznikla. Prakticky veškeré vybavení jsme pořídili díky ní. Například nábytek do denní a spací místnosti, koupelen i šatny, kuchyňský kout, ledničku, myčku, herní a vzdělávací pomůcky, lůžka, lůžkoviny a další nejen pro nás, ale hlavně pro děti potřebné věci. Moc a moc děkujeme. Sice jsme měli hned od začátku plnou podporu města a spoustu ochotných nadšenců nám s čímkoliv pomoci, ale bez možnosti pořídit vybavení, bychom se dál nedostali,“ uvedla během oslavy Kristýna Hadáčková, zakladatelka Dětské skupiny BiBouch. Samozřejmě poděkovala i všem ostatním, co se na realizaci nápadu maminek ze spolku Loketské AKTIVKY, z.s., jakýmkoliv způsobem podíleli. „Velice nám vyšlo vstříc město Loket. Nabídlo nám objekt ve Sportovní ulici. Zařídilo rekonstrukci sociálního zázemí a protipožárního systému a nadále nás bude podporovat.“
Starosta Lokte Zdeněk Bednář k tomu podotkl, že celá rada města byla jednomyslně pro, když za nimi spolek maminek Loketské AKTIVKY, z.s., přišel s žádostí o pomoc a podporu. „Pro nás to byl výborný nápad, neboť předškolní zařízení tohoto typu ve městě chybělo. Zbývalo jen najít vhodný objekt, vyřešit způsob pomoci města a pak už jen vše odhlasovat. Jsem rád, že Nadace ČEZ pomohla tak významnou finanční injekcí, která umožnila úplné vybavení školičky.“
Nadaci ČEZ založila energetická společnost ČEZ v roce 2002, aby zastřešila svou dárcovskou činnost. Nadace ČEZ podporuje několika grantovými programy sociální, kulturní a sportovní projekty a aktivně spolupracuje s regiony. Výší rozdělených příspěvků se řadí ke špičce nadací v České republice. Jeden z grantů nese název Podpora regionů. „A právě díky jemu jsme mohli maminkám z Lokte a jejich spolku pomoci. I nás totiž zaujala zajímavá myšlenka, jak plnohodnotně nahradit mnoha rodinám chybějící jesle,“ doplňuje Michaela Ziková, ředitelka Nadace ČEZ.
Dětská skupina BiBouch zahajuje oficiální provoz 1. srpna a bude v provozu od pondělí do pátku v čase od 7 do 15.30 hodin. Je určena pro maximálně dvanáct dětí od 1 roku primárně do 3 let, avšak v případě volné kapacity může přijmout děti až do 6 let. V Lokti přitom nahrazuje právě chybějící jesle, do nichž by mohli rodiče umístit přes den děti a mít tak možnost nastoupit dříve do práce a přilepšit tak svému rodinnému rozpočtu. Kromě Kristýny Hadáčkové a druhé zakladatelky Terezy Borowské se budou o děti starat ještě další tři „tety“. „To je vlastně další plus. Vytvořili jsme nová pracovní místa, potraviny chceme odebírat od místních dodavatelů. Také hledáme dobrovolníky – pohádkovou babičku a pohádkového dědečka. Prostě starší lidi, které mají stále rádi děti a chybějí jim vnoučata. Jak jejich označení napovídá, předčítali by dětem pohádky při jejich odpočinku na lůžkách.“
A proč se dětská skupina jmenuje BiBouch? Nikdo ve skutečnosti neví, co to slovo znamená. Snad jedině Štěpánek, syn Kristýny Hadáčkové. Začal toto slovíčko říkat mezi prvními, všechno bylo BiBouch. Háček je tedy v tom, že význam slova byl každou chvilku jiný. Používá ho dodnes, i když nyní ve čtyřech letech už umí krásně vše popsat. „Pro mne jako maminku má slovo BiBouch silný skrytý význam, a proto si, se souhlasem ostatních, zaslouží být v názvu naší školičky. A z toho vyplývá i celá myšlenka naší skupiny, děti nám jsou inspirací a učiteli. Nechme se jimi inspirovat a pohleďme na život jejich očima,“ uzavírá Kristýna Hadáčková.