Po předloňských ničivých povodních, kdy většina vodních elektráren vltavské kaskády byla vyřazena z provozu a elektrárny Orlík a Štěchovice byly zcela poničeny, prošel stroj komplikovaným procesem opravy a obnovy. Orlík je nejvýznamnější a největší elektrárnou vltavské kaskády (výkon 4 x 91 MW) . "Uvedením druhého bloku na Orlíku se významně zvýšila i možnost nabídky a realizace regulačních a podpůrných služeb pro Technický dispečink ČEZ i Ústřední dispečink ČEPS (provozovatel přenosové soustavy). Vodní elektrárna Orlík může nyní zpracovat "přes turbíny elektrárny" průtok až 300 metrů kubických za sekundu. V opačném případě by se vzhledem k aktuálním přítokům - do Orlické nádrže přitéká 190 metrů kubických za sekundu - voda z nádrže vypouštěla bez využití spodní výpustí nebo přepady," řekl ředitel vodních elektráren ČEZ Aleš Tomec.
V druhé polovině roku 2004 bude dokončena oprava zbývajících dvou strojů a tím kompletně dokončena obnova nejen elektrárny Orlík, ale celé Vltavské kaskády. Letos bude uveden do provozu i poslední poničený blok vodní elektrárny Štěchovice a povodeň roku 2002 se stane konečně historií. Celková škoda na majetku ČEZ vlivem povodní dosáhla výše 766 milionů korun. Mezi postižené zdroje patřily vodní elektrárny Orlík, Štěchovice, Kořensko, Kamýk, Vrané, uhelná Elektrárna Mělník a čerpací stanice chladicí vody Elektrárny Ledvice. Mimo škody způsobené povodní na výrobním zařízení byl poškozen i ostatní majetek (skladové zásoby, výpočetní a telekomunikační technika, hospodářské objekty).Ladislav Kříž, mluvčí ČEZ9. 2. 2004
Další blok vodní elektrárny Orlík po předloňských povodních v provozu
V sobotu 7. února byl ve 13.15 h úspěšně zprovozněn a předán do dispečerského řízení druhý ze čtyř bloků vodní elektrárny Orlík.