„Nově nasvícené bílé zebry se nacházejí v Krombholcově a Fibichově ulici, tedy v městské památkové zóně. Proto jsou nasvětlovací sloupy po dohodě s odborem památkové péče černé barvy. Lépe tak zapadají do historického koloritu,“ osvětlil barevnou odlišnost Lukáš Kuda, manažer rozvoje města Mělníka. Jak dodal, oba přechody se nacházejí v těsné blízkosti komplikované křižovatky s Pražskou ulicí.
„Navázali jsme přitom volně na projekt Oranžových přechodů v blízkosti dvou základních a jedné střední školy, které jsme díky Nadaci ČEZ mohli nasvítit již v roce 2015, a to v ulicích Pražská, Českolipská a O. Wenzla,“ poznamenal dále Lukáš Kuda. Také v případě nově nasvícených přechodů se podle něj výrazně zvýší hlavně bezpečnost dětí a mládeže. „Nacházejí se totiž nedaleko dvou základních a jedné speciální školy a také na trase do knihovny, kulturního domu a regionálního muzea.“
Podle odborníků na bezpečnost v dopravě dokáže kvalitně osvětlené přechody snížit počet střetů motoristů s chodci až o pětašedesát procent. Proto již v roce 2013 Nadace ČEZ vyhlásila první grantové řízení pojmenované Oranžový přechod. Dopravní policie a BESIP vytipovaly 70 nejnebezpečnějších přechodů a veřejnost pak měla možnost svými hlasy rozhodnout, který z nich dostane prostřednictvím nadační podpory osvětlení. V současné době o grant žádají na doporučení krajských koordinátorů organizace BESIP Ministerstva dopravy ČR, s nimiž Nadace ČEZ spolupracuje, přímo města či obce.
„Oranžové přechody se již tehdy setkaly s velkým ohlasem měst a obcí i samotné veřejnosti. Snažíme se tedy systematicky postupovat v duchu základního pravidla bezpečnosti na silnicích „vidět a být viděn“ a kritická místa postupně osvětlovat. Neosvětlených, a tedy nebezpečných přechodů je však stále hodně a jsme si vědomi toho, že nás ve spolupráci s městy a obcemi po celé republice čeká ještě mnoho práce,“ uzavřela Michaela Žemličková, ředitelka Nadace ČEZ.
Ve Středočeském kraji se oranžové přechody již nacházejí v Benešově, Bořanovicích, Březnici, Dobříši, Jesenici, Kamenici, Kladně, Líbeznicích, Mělníku, Mukařově, Tlustici a Týnu nad Vltavou. Přímo v hlavním městě jsou pak dva, a to v Městské části Praha 10 a Městské části Praha 5.
Nadaci ČEZ založila energetická společnost ČEZ v roce 2002, aby zastřešila svou dárcovskou činnost. Nadace ČEZ podporuje několika grantovými programy sociální, kulturní a sportovní projekty a aktivně spolupracuje s regiony. Výší rozdělených příspěvků se řadí ke špičce nadací v České republice. Více informací na www.nadacecez.cz