Uživatelé „EPPky“, jak se jí familiárně přezdívá, chůzí, během, na kole, ale třeba i na běžkách, na koni nebo na kajaku, za pět let překonali trasu dlouhou 32 139 693 kilometrů. To odpovídá zhruba polovině vzdálenosti ze Země na Mars, nebo 42 zpátečním výletům na Měsíc. Pravidelní i příležitostní sportovci strávili s aplikací dohromady přes 25 milionů hodin. Pokud by si ji tedy člověk zapnul každý den na hodinu, zpětně by se dostal až někam k roku 850 před Kristem, do doby, kdy Homér sepsal Ilias a Odysseu. Finanční prostředky přepočtené z vysportovaných bodů v aplikaci vyplácí neziskovým organizacím Nadace ČEZ.
„Když jsme před pěti lety projekt spouštěli, netušili jsme, že si EPPka získá oblibu 462 tisíců uživatelů během tak krátké doby. Jsme rádi, že jsme všem lidem umožnili skloubit radost ze zdravého pohybu s dobrým pocitem pomoci potřebným. S EPPkou totiž mohou pomáhat i maminky s kočárky, handicapovaní na vozíčku, děti ve skateparku, nebo senioři na vycházce v parku,“ říká ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková.
Uživatelé vybírají, komu pomohou, z projektů zaměřených na pomoc různě znevýhodněným či handicapovaným spoluobčanům, podporu místních komunit nebo ochranu životního prostředí. Obvykle se podaří potřebné body pro naplnění projektu nasbírat během několika dní, nezměnila to ani pandemie koronaviru. „Jakmile se uvolnila pravidla pro pohyb venku, vyrazili lidé sportovat. I díky krásnému počasí, které vysloveně lákalo do přírody, se během dubna projekty zařazené do EPPky opět plnily obvykle do tří až pěti dnů,“ doplňuje Ziková.
Nejvíce podpořených projektů – celkem 258 – pochází z Prahy, na druhém místě bodoval Moravskoslezský kraj (188 projektů). Naopak nejméně (55) jich zatím eviduje Olomoucký kraj. Při přepočtu na průměrnou výši příspěvku si ale Olomoucko s částkou přes 72 000 na projekt stojí lépe než sedm jiných krajů. V této kategorii kraluje Jihomoravský kraj (v průměru přes 81 000 korun na projekt).
Zapnout aplikaci EPP a sbírat body pro neziskové projekty si uživatelé mohou u 26 různých pohybových aktivit. Přestože nejčastěji volí chůzi (40 %), běh a cyklistiku (po 20 %), vyberou si i milovníci sportů týmových (fotbal, hokej), zimních (běžky, lyžování, skialpinismus, sněžnice), vodních (kajak, paddleboard, plavání) či indoorových (tanec, aerobik, posilování). Oblíbené jsou i kolečkové brusle, největší nárůst loni zaznamenala kategorie Nordic walking neboli severská chůze.
EPPka nezapomíná ani na handicapované sportovce, kteří ji mohou aktivovat pro jízdu na handbiku nebo na invalidním vozíku. Ambasadorem projektu EPP je ostatně od začátku šestinásobný paralympijský šampion v cyklistice a mistr světa Jiří Ježek. V loňském roce zahájily spolupráci s EPPkou tenistka Barbora Strýcová a kajakářka Amálie Hilgertová, ambasadorkou je rovněž tenistka Petra Kvitová. V minulosti s ní trénovali a závodili např. hokejista Jaromír Jágr, handicapovaný lyžař a paralympik Pavel Bambousek, horolozec Radek Jaroš, olympijská vítězka běžkařka Kateřina Neumannová, motocyklista a účastník rallye Dakar Lukáš Kvapil, volejbalisté VK ČEZ Karlovarsko a další.