Během přerušení výroby elektřiny zůstal reaktor a další zařízení v takzvaném horkém stavu bez nutnosti přejít do úplné odstávky. V praxi to znamenalo, že teplota vody v reaktoru byla přibližně 260 stupňů Celsia, zatímco během klasické odstávky se vychlazuje na teplotu minimálně o dvě stě stupňů nižší. K úplnému vychlazení nebyl důvod, navíc takto bylo možné blok připojit k přenosové soustavě o něco dříve. K tomu došlo v sobotu večer. Vlastní práce na kondenzátoru probíhaly do pátečního večera. Výsledkem by mělo být zlepšení chemického režimu v nejaderné části elektrárny. Zatím tomu vše nasvědčuje, definitivně si to potvrdíme v nejbližších dnech při provozu na plném výkonu.
O odpojení bloku rozhodli energetici už předminulý týden. Krátké přerušení výroby naplánovali od 20. září. Chtěli tím předejít situaci, že by bylo potřeba blok odstavit později, tedy v období vyšší spotřeby.
Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 10,5 miliónů megawatthodin elektřiny.
Kondenzátor – zařízení nejaderné části elektrárny, které chladí páru, poté co projde turbínou. Jde o přesně uspořádaný systém 32 tisíc titanových chladicích trubiček. Důvodem velkého počtu je získat co největší plochu, na které může pára přicházející z turbíny kondenzovat. Zařízení je možné vidět například v rámci virtuální prohlídky zde: http://virtualniprohlidky.cez.cz/cez-temelin/
Ing. Marek Sviták
tiskový mluvčí JE Temelín Skupiny ČEZ