V Plzeňském a Karlovarském kraji tak dobrovolníci již po dvanácté po dva dny pomáhali na konci května v osmi obecně prospěšných organizacích či zájmových sdruženích. Pomoc za ta léta víceméně již ostřílených 96 dobrovolníků byla více než různorodá. Od věnování se sociálně znevýhodněným dětem přes zahradničinu až po různé údržbářské práce, včetně demoličních. Na tradiční jednoduchou otázku „Proč jste tady?“ bylo přitom vždy a všude jako první slyšet ještě jednodušší odpověď: „Abychom pomohli.“
Konkrétně v Plzeňském kraji se dobrovolnického dne zúčastnilo 77 energetiků. Pomáhali plzeňskému stacionáři Človíček, který provozuje Diakonie ČCE; obecně prospěšným společnostem Pomocné tlapky v Oseku u Rokycan a Brána kláštera Chotěšov či občanskému sdružení Blízký soused z Plzně. Rovněž zavítali na pomoc sdružením Tvrz Veselí a Ledovec v Ledcích u Plzně. Několik jich dokonce přijelo až z Moravy. Nejen proto, aby přiložili ruce k dílu. Chtěli rovněž poznat osobně své kolegy či kolegyně, s nimiž jsou jinak v kontaktu jen přes telefon či e-mailovou poštu.
Zahradnické, úklidové a údržbové práce, odstranění zbytků zdiva bývalé stodoly, příprava pastviny pro ovce, ale i vyprání a roztřídění kostýmů či rekvizit Cirkusu Paciento; to vše zaměstnalo šestnáctičlenný plzeňský tým Call centrum SOHO ČEZ Prodej. Ženy i muži tak smysluplně strávili jeden pracovní den v Ledcích u Plzně, kde tamní terapeutické centrum Ledovec poskytuje zázemí a podporu lidem s duševním onemocněním a mentálním handicapem.
„Jako každoročně děkujeme lidem ze Skupiny ČEZ, že k nám v rámci dobrovolnictví zavítali a vydatně pomohli. Jezdí k nám od samého začátku a mnozí z nich se k nám opakovaně vracejí. Dobrovolnictví je tak přínosnou a vítanou aktivitou nejen pro nás, ale i pro ně. Ti co jsou zde poprvé, mají možnost seznámit se s tím, jak to v terapeutických centrech funguje. Ostatní vidí, kam jsme se za rok posunuli. Moc nás těší, že se k nám dobrovolníci nejen z ČEZ rádi vracejí,“
Jiná poměrně početná skupina 21 energetiků z různých společností Skupiny ČEZ pracovala v zahradě a objektu bývalého správního úřadu kláštera- Lesovny, který se snaží zrenovovat obecně prospěšná společnost Brána Kláštera Chotěšov. Zde je čekala údržba zahrady, vyčištění a spárování její zdi a natírání různých dřevěných prvků. Uvnitř objektu pak někteří likvidovali chodbovou podlahu, na další čekaly hromady starých vytrhaných parket k odnosu, případně hrubý úklid prostor.
„Dobrovolníci z ČEZ k nám jezdí pravidelně a vždy jsou skvělí. Díky tomu, že jich vždy přijede velká skupina, dokáží k naší spokojenosti udělat za den hodně práce,“
Hned dvě pětičlenné party energetiků se vystřídaly u Pomocných tlapek v Oseku u Rokycan. První se věnovala úklidu a zvelebení vnitřních prostor k secvičováním psů. Druhá během dalšího dne čistila venkovní fasádu objektu, natírala plot a uklízela kotce.
„Jsem na dobrovolnickém dnu poprvé. Chtěla jsem si vyzkoušet, jaké to je pomáhat druhým a mohu říci, že určitě to nebylo letos naposledy. Navíc před rokem jsme se do Oseku přistěhovali, takže jsem i chtěla vidět, jak to u Pomocných tlapek funguje,“
Obecně prospěšná společnost Pomocné tlapky se zabývá chovem, předvýchovou a výcvikem asistenčních psů.
„Vycvičené psy předáváme zdarma do dlouhodobého užívání tělesně postiženým. Zejména těm, kteří jsou zcela nebo částečně upoutáni na invalidní vozík, ale i lidem nevidomým, pacientům se záchvatovými onemocněními a lidem s kombinovaným onemocněním. Dobrovolníky z ČEZ využíváme každoročně hned dvakrát. Prakticky máme pro ně stále stejnou práci, a to různé formy úklidu vnitřních a venkovních prostor, které slouží k secvičování psů s handicapovanými klienty. Jsme rádi, že nám pomáhají. Klidně by k nám mohli jezdit každý týden,“
V sousedním Karlovarském kraji se dobrovolnického dne zúčastnilo 19 zaměstnanců napříč celou Skupinou ČEZ. Jejich pomoc byla zapotřebí v SOS dětské vesničce v Karlových Varech a hned dvakrát v Bečovské botanické zahradě. I tam ovšem během obou dnů zavítalo 14 energetiků s výkonem práce v Plzni, patnáctý byl ze Sokolova.
„Čas pro dobrou věc“, jak se správně projekt dobrovolnických dnů jmenuje, se napříč všemi lokalitami ČR, v nichž Skupina ČEZ působí, letos koná již po dvanácté. Jeho smyslem je, že každý ze zaměstnanců, který si najde čas pro dobrou věc, může věnovat jeden proplacený pracovní den neziskovým organizacím. V letech 2008 - 2018 se projektu formou skupinové či individuální pomoci účastnilo 5 789 dobrovolníků. Každoročně tak stovky energetiků navštíví kolem osmdesátky organizací zaměřených na oblast sociální pomoci, záchranu kulturních památek nebo na péči o životní prostředí. Dobrovolníci přitom plní zadané úkoly, které mají organizacím alespoň trochu odlehčit od jejich každodenních povinností a starostí. Prostě pomoc tam, kde je to zrovna v daný moment zapotřebí.