„Jsme sociálním podnikem dle Principů sociálního podnikání. Zaměstnáváme převážně osoby se zdravotním postižením, konkrétně dvaadvacet. Naší hlavní činností je provoz prádelny a žehlírny v Kadani, dále máme malou šicí dílnu a rovněž se zabýváme úklidovými a dalšími pomocnými pracemi. Za nadační příspěvek jsme si pořídili menší nákladní výtah na přepravu prádla pro usnadnění práce osobám se zdravotním postižením. Zároveň nám to umožní i vytvoření pracovních míst pro osoby s větším hendikepem. Všem moc děkujeme, lidem za pomoc prostřednictvím jejich pohybových aktivit a Nadaci ČEZ za proměnu bodů v konkrétní peníze,“ říká jednatel společnosti Luděk Kočí.
Snad právě proto, že byl loňský rok ochuzen o řadu společenských, kulturních a oficiálních sportovních aktivit, vzrostl počet těch, co prostřednictvím vlastního pohybu a tím i aplikace EPP-Pomáhej pohybem mysleli na potřebné. Jen vloni se rodina EPPkařů rozrostla o dalších 41 000 uživatelů, přičemž jejich celkový počet se přiblížil k hranici 490 000 osob. Neobvyklý rok se odrazil také v nabídce projektů, které uživatelé mohli svým pohybem podpořit. Vedle těch standardních, zaměřených na pomoc různě znevýhodněným či handicapovaným spoluobčanům, podporu místních komunit nebo ochranu životního prostředí, tak posílali vysportované body i na zajištění potravinové pomoci samoživitelům zasaženým covidovou epidemií, distanční výuky dětí z nemajetných rodin nebo na kulturní zážitky izolovaných seniorů, například typu „Hrajeme do oken“ či „Bára a Mário hrají seniorům“.
„Ačkoliv přísná protiepidemická opatření loni sportování příliš nepřála, poslali uživatelé aplikace EPP nakonec potřebným 23,8 milionu korun, tedy jen o necelých 5 % méně, než v roce 2019. Podpořeno bylo rovných 300 a jeden projekt k tomu. „Výbornému výsledku nahrálo, že EPPkaři z nabídky sportovních aktivit dlouhodobě preferují pro sbírání bodů především chůzi, běh a cyklistiku. Tedy individuální sporty venku na čerstvém vzduchu, které bylo možno po většinu času provozovat,“ uvedla Michaela Ziková, ředitelka Nadace ČEZ.
Zapnout aplikaci EPP a sbírat body pro neziskové projekty lze prostřednictvím 26 různých pohybových aktivit. Přestože uživatelé nejčastěji volí chůzi (40 %), běh a cyklistiku (po 20 %), vyberou si i milovníci sportů týmových (fotbal, hokej), zimních (běžky, lyžování, skialpinismus, sněžnice), vodních (kajak, paddleboard, plavání) či indoorových (tanec, aerobik, posilování). Oblíbené jsou i kolečkové brusle, největší nárůst loni zaznamenala kategorie Nordic walking neboli severská chůze. EPPka nezapomíná ani na handicapované sportovce, kteří ji mohou aktivovat pro jízdu na handbiku nebo na invalidním vozíku.
Za celý loňský rok uživatelé s aplikací strávili 909 588 hodin. Pokud by se údaj přepočítal na jednoho člověka, sportováním by bez jediné přestávky strávil celkem 103 let. Ať už uživatelé sbírali kilometry během, bruslením, cyklistikou, na lyžích, nebo při fotbale, dohromady jich v roce 2020 zdolali 5,5 milionu. To je, jakoby by cestovali sedmkrát na měsíc a zpět.
„Loňský rok byl pro nás všechny náročný a jsem ráda, že se naši eppkaři rozhodli mu čelit sportem a pomocí potřebným. Prostřednictvím EPPky udělali nejen něco pro svoje fyzické i psychické zdraví, ale také nabídli pomocnou ruku těm, kdo to nejvíc potřebují. Věříme, že tomu tak bude i letos, kdy je bohužel je situace stejná, ba přímo vážnější než vloni. Vážíme si stejně tak nováčků, co se zapojí poprvé, jako těch, kteří s námi pomáhají delší dobu. Děkujeme,“ uzavřela ředitelka Nadace ČEZ.