„Převzetí CyberX Microsoftem, jednou z největších a nejznámějších společností na světě, dokazuje, že investice byla ze strany INVEN CAPITAL dobře promyšleným tahem. Původní vklad do CyberX se fondu podařilo během krátké doby násobně zhodnotit. Fond tak naplňuje svou strategii získávat know-how z moderních inovativních společností spojených s energetikou a zároveň vložené prostředky stabilně zhodnocovat,“ uvedl Tomáš Pleskač, člen představenstva a ředitel divize nová energetika a distribuce.
INVEN CAPITAL oznámil vstup do CyberX loni v březnu, kdy se připojil k několika dalším mezinárodním venture kapitálovým fondům, které zaujal růstový potenciál platformy nabízející ochranné systémy firmám kritické infrastruktury. Loni CyberX meziročně zněkolikanásobil počet objednávek svých řešení a získal řadu nových zákazníků včetně několika společností z žebříčku Global 2000.
„Nabídka společnosti Microsoft za náš podíl v CyberX významně překonala naši minimální požadovanou návratnost, navíc se jednalo o 100% odkup na základě dohody všech akcionářů, což se pojí se speciální prémií. Jsme rádi, že kupující zaručí kontinuitu a urychlení vývoje bezpečnostních produktů, což do budoucna může využít i naše mateřská společnost ČEZ,“ řekl Petr Míkovec, generální ředitel INVEN CAPITAL.
Investiční ředitel INVEN CAPITAL Viktor Miškovský k tomu dodává: „Příběh CyberX mimo jiné ukazuje, jak je pro úspěšný rozvoj každé společnosti, kromě dalších předpokladů, nutná kombinace zakladatelů s jasnou vizí a investorů, kteří tuto vizi sdílejí a podporují“.
CyberX dodává na míru připravená řešení pro firemní kybernetickou bezpečnost, která dokážou snižovat rizika případných výpadků výroby a předcházejí bezpečnostním selháním, ekologickým incidentům nebo krádežím duševního vlastnictví. Zaváděním prvků kybernetické bezpečnosti dnes energetické společnosti například snižují riziko nenadálých výpadků ve výrobě a distribuci energií, které by mohly znamenat vážně dopady na fungování celého národního hospodářství.
CyberX byl pro INVEN CAPITAL druhou izraelskou investicí po společnosti Driivz, která nabízí modulární systém pro řízení sítí nabíjecích stanic s širokým spektrem služeb jak pro provozovatele nabíjecí infrastruktury, tak pro uživatele elektromobilů. O izraelský start-upový trh se INVEN začal intenzivněji zajímat v roce 2018. Hlavním důvodem byla skutečnost, že Izrael je známý svou podporou mladých inovativních společností a je považován za inspirativní inkubátor technologické budoucnosti s množstvím zajímavých firem nabízejících řešení světových parametrů uplatnitelné na vysoce konkurenčních trzích.
V rámci svých aktivit v Izraeli prověří INVEN ročně několik desítek investičních příležitostí, a zároveň si vytváří kontakty s úspěšnými investory a inspirativními světovými technologickými lídry.
INVEN CAPITAL je venture kapitálový fond Skupiny ČEZ s podporou Evropské investiční banky (EIB). Financování EIB je realizováno z prostředků Evropského fondu pro strategické investice (EFSI). Strategií Inven Capital je vyhledávání investic do menších inovativních a rostoucích smart energy firem. Zaměřuje se především na růstové investiční příležitosti v pokročilejší fázi rozvoje („later stage growth“) s osvědčeným byznys modelem prokázaným realizovanými příjmy a dlouhodobým růstovým potenciálem. Cílem Inven Capital je vytváření dlouhodobé hodnoty díky aktivní spolupráci s managementem společností, do kterých investuje, a aktivní podpory strategie organického nebo akvizičního růstu. Společnosti v portfoliu Inven Capital získají možnost využít pro další rozvoj rozsáhlých odborných znalostí Skupiny ČEZ v energetickém sektoru, její klientské základny a technologických synergií. Fond je řádným členem Invest Europe (https://www.investeurope.eu)- Evropská asociace private equity a rizikového kapitálu) a CVCA (http://www.cvca.cz) - Česká asociace private equity a rizikového kapitálu)
Premiérovou investicí Inven Capital byl v roce 2015 vstup do bavorské firmy sonnen, světové jedničky ve výrobě inteligentních bateriových systémů ke skladování energie pro domácnosti. Poté následovalo získání podílů v německých společnostech Sunfire (rozvíjí a uvádí do průmyslové výroby nejpokrokovější energetické technologie na bázi palivových/elektrolytických článků přispívající ke snižování emisí CO2 a rozvoji decentralizovaných zdrojů) a tado°, evropské jedničce na poli chytrých termostatů. V roce 2017 se odehrály vstupy do německé firmy Cloud & Heat Technologies zabývající se energetickým využitím tepla pocházejícího z decentralizovaných datacenter a do francouzské společnosti Vulog, která je významným globálním hráčem na poli technologických řešení pro ekologický carsharing. Rok 2018 byl ve znamení získání podílu ve francouzské platformě Cosmo Tech zabývající se vývojem softwarové platformy pro optimalizaci manažerského rozhodování. První investicí v Izraeli byl vstup do společnosti Driivz nabízející komplexní řešení pro oblast elektromobility. Následovala investice do firmy CyberX působící v oblasti průmyslové kybernetické bezpečnosti. První českou investicí byla společnost Neuron Soundware zaměřující se na akustickou analýzu strojů a predikci poruchovosti. V únoru 2019 INVEN CAPITAL završil první prodej ze svého portfolia aktiv, čímž plní zadání vracet výnosy z úspěšných investic své mateřské skupině. V rámci této transakce prodal fond společnosti Royal Dutch Shell svůj podíl v sonnen, současné světové jedničce ve výrobě inteligentních bateriových systémů pro skladování energie v domácnostech. Loni na podzim INVEN CAPITAL vstoupil do německé společnosti Zolar, která poskytuje digitální řešení pro instalaci střešních fotovoltaických systémů a kombinací fotovoltaik s bateriemi