Technická turistika si v posledních letech trvale vydobyla místo v kalendářích Čechů. Podle statistik návštěvnosti Infocenter Skupiny ČEZ a energetických provozů ČEZ v České republice přijelo poznat různé formy výroby elektřiny celkem 244 365 lidí.
„O více než 10 tisíc tak padlo dosavadní návštěvnické maximum z roku 2018, kdy za energetikou vyrazilo 235 254 lidí. Rostoucí zájem veřejnosti je pro nás zavazující. Rádi bychom se do budoucna více zaměřili například na rodiny s dětmi a představili jim energetiku v ještě hravější a názornější formě,“ říká Michaela Chaloupková, členka představenstva a ředitelka divize správa ČEZ.
„Na letošní rok připravujeme v dramaturgii infocenter zavádění dalších, zejména interaktivních novinek a věříme, že se nám podaří publikum ještě více vtáhnout do pestrého světa energie. Rozbíháme také několikaletý program postupné modernizace vybraných Infocenter,“ poodhaluje plány Kateřina Bartůšková, vedoucí informačních center ČEZ.
Bezkonkurenčně největší nápor opět zažíval technický unikát s horní nádrží na hřebenech Jeseníků – přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně. Ta slouží jako obrovská baterie pro českou energetickou soustavu a okamžitě je schopná dodat objem energie, který by dokázal pokrýt roční spotřebu více než tisícovky českých domácností. Elektrárnu a její Infocentrum si loni nenechalo ujít 93 839 turistů. Za celou dobu existence už Dlouhé stráně viděl více než milion lidí. Prohlédněte si Dlouhé stráně http://virtualniprohlidky.cez.cz/cez-dlouhe-strane/
Magnetem přitahujícím desítky tisíc nadšenců zůstávají i oba bezemisní jaderné zdroje. Do jihočeského Temelína se o bezpečné výrobě elektřiny z jádra přijelo přesvědčit 41 883 návštěvníků. Infocentrum Jaderné elektrárny Dukovany slavící loni 25 let existence přilákalo 39 867 návštěvníků. Obě jaderné elektrárny zajišťují prohlídky hned v několika cizích jazycích a pravidelně během roku přivítají stovky zájemců ze všech koutů světa.
Velký ohlas mezi návštěvníky jaderných elektráren vzbudil novinkový film „Příběh uranu“ nebo expozice na téma cesta jaderného paliva. Speciální temelínskou novinku představuje zcela nová Mlžná komora, která vizualizuje částice alfa, beta, gama a mezonů. Aktivní plocha měří 80 x 80 cm a chlazená je na cca -30°C. Také letos chtějí na jaderných elektrárnách umožnit návštěvníkům dostat se nejen za kulisy dění ale skutečně „až do kuchyně“. V Dukovanech je proto aktuálně součástí speciálních zimních exkurzí i oběd v místní jídelně.
Podívejte se do nitra obou jaderných elektráren http://virtualniprohlidky.cez.cz/cez-temelin/ + http://virtualniprohlidky.cez.cz/cez-dukovany/
Vysokou návštěvnost hlásí infocentra v Dalešicích (12 429 lidí) a v Hradci Králové (11 247 návštěvníků), která jsou zaměřena na představení přečerpávacích vodních elektráren, resp. obnovitelných zdrojů energie. Na hradeckém Hučáku pro setrvale vysoký zájem veřejnosti probíhají i víkendové Tvořivé dílny pro děti s tematikou obnovitelných zdrojů energie.
Výrazný růst přízně veřejnosti zaznamenává Infocentrum klasické energetiky umístěné v Elektrárně Ledvice, v němž loni uvítali 7 808 lidí. Lákadlem je především více než 140metrová rozhledna na střeše nejvyšší industriální budovy ČR. Večerní výstupy na rozhlednu, které si loni poprvé získaly srdce návštěvníků, budou jedním z taháků ledvické sezóny i letos. Poznejte Ledvice jako naživo na http://virtualniprohlidky.cez.cz/cez-ledvice/
Návštěvnost infocenter loni podpořila také akce „Léto s krajinou Skupiny ČEZ“, když na sociálních sítích tato kampaň oslovila přes 1,3 milionu uživatelů Facebooku a do soutěže se zapojilo téměř 2 500 uživatelů. Více aktuálních informací ze světa Infocenter a připravovaných novinkách na www.cez.cz/infocentra
Nedílnou součástí popularizace energetiky je portál svetenergie.cz průběžně vystavěný do podoby energetického vědomostního centra. V řádu týdnů spatří světlo světa další letošní novinka - 3D model vtahující zájemce do světa decentralizované energetiky. Svetenergie.cz nabízí pestrou škálu výukových materiálů, fotografií ke stažení, ukázek z oblasti výroby elektřiny a novinek ze světa chytrých technologií i platformu k výměně zkušeností mezi pedagogy.
Věděli jste, že…
- v loňském roce přivítala Infocentra a provozy ČEZ o 79 tisíc návštěvníků více než v roce 2009?
- síť informačních center energetické firmy EDF ve Velké Británii navštíví ročně jen 60 tisíc lidí?
- přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně – jeden z „divů České republiky“ –má obě soustrojí umístěna 150 metrů pod zemí v kaverně o rozměrech 87,15 x 25,5 x 50 m?
- železobetonová konstrukce kontejnmentu jaderné elektrárny Temelín je stavba vysoká 56 metrů, se stěnami o šířce 1,2 metru a kopulí pouze o deset centimetrů slabší?
- dukovanská jídelna v běžném pracovním dni vydá zhruba 1 400 porcí obědů a nejoblíbenějším jídlem je smažený řízek? Nejčastěji si však personál může pochutnat na guláši v nejrůznějších variantách, k nemuž se podává na 4 tisíce plátků knedlíků, tj. asi 400 knedlíkových šišek.
- při výrobě elektřiny v Novém zdroji v Ledvicích dosahuje teplota páry 600 ˚C a tlak 27 MPa (oproti standardním parametrům 540 ˚C a 12,8 MPa), což elektrárně umožňuje o 20 % vyšší účinnost tím i výrazné snížení spotřeby paliva na vyrobenou kilowatthodinu?
- výška každého ze čtyř soustrojí vodní elektrárny Orlík činí 27 metrů a elektrárna je schopna najetí na plný výkon za 128 vteřin?
- stovky nadšenců dorazí každoročně druhou sobotu v červnu u příležitosti Dne otevřených dveří k větrným elektrárnám ve Věžnicích na Vysočině?