18. 4. 2010

Informační centrum v Ledvicích má za sebou první metu

Ledvice – Tisícího návštěvníka přivítalo v sobotu 17. dubna Informační centrum v Ledvicích. Seznámení se s klasickou energetikou od vzniku uhlí až po současnou moderní hnědouhelnou elektrárnu a rekultivace se tak vyplatilo teprve sedmiletému Tomáškovi Johannesovi, který zavítal do Ledvic společně se svými kamarády a dospělým doprovodem v rámci projektu Rok energie realizovaného Dobrovolnickým centrem v Ústí nad Labem.

„Exkurzi do Informačního centra v Ledvicích jsme měli už dlouho v plánu, že ale budeme mít v naší skupině jubilejního návštěvníka a že obdržíme dárečky, jsme vůbec netušili. Letos jsme díky vstřícnosti lidí ze Skupiny ČEZ měli možnost již navštívit spoustu zajímavých míst spjatých s výrobou a distribucí energie. Například jsme byli na dispečinku ČEZ Distribuce v Děčíně. Jiná skupina od nás si pro změnu prohlédla vodní elektrárnu Střekov v Ústí nad Labem,“ říká Michaela Procházková z Dobrovolnického centra v Ústí nad Labem.

A co na to jubilejní tisící návštěvník? „Moc se mi tu líbí. Hlavně film o tom, jak všechno vzniklo. Ti dinosauři jsou super i ta elektrárna přes počítač. Fakt je to tu hustý. Z dárků mám velikou radost,“usmíval se Tomášek. Radost měli pochopitelně i ostatní, neboť Skupina ČEZ pamatovala i na ně různými upomínkovými předměty.

Tisící návštěvník IC ELE.

Dita Červinková, průvodkyně v Informačním centru v Ledvicích, předává tašku s dárky od Skupiny ČEZ sedmiletému Tomáškovi Johannesovi. Ten se stal v sobotu tisícím návštěvníkem infocentra.

Informační centrum v Ledvicích zprovoznila Skupina ČEZ 6. listopadu 2009. Do soboty 17. dubna jej navštívilo 517 a 503 dětí a studentů. I když si ho přijeli prohlédnout i odborníci zabývající se energetikou a průmyslem všeobecně, převažují individuální návštěvníci z řad laické veřejnosti. Většina z nich přitom nešetří slova chvály nad moderním a technickým vybavením. Jedna z návštěvnic dokonce prohlásila, že si připadá, jako by se ocitla již v roce 2050. 

„Návštěvníky vždy velice zaujme virtuální prohlídka elektrárny, kdy mohou pomocí joystiku vidět na velké trojrozměrné obrazovce, jak vypadá elektrárna uvnitř. Dále jsou to on-line měření fotosyntézy živého stromku a audiopanel se zvuky chladicí věže, turbíny, kotle, elektroodlučovačů a dalších elektrárenských zařízení. Samozřejmě, že jeden z největších ohlasů má vždy 3D film od vzniku planety přes éru dinosaurů, plavuní a přesliček a tím i vznik uhlí až po současnost – rozsvícená okna domácností,“ přibližuje expozice průvodkyně Dita Červinková.

Její slova dokázalo i skandování: „Ještě jednou, ještě jednou, ještě jednou…!“A tak návštěvníci z Dobrovolnického centra v Ústí nad Labem měli další prémii navíc. Po prohlédnutí celé expozice a tudíž i návratu z virtuální elektrárny znovu usedli do pohodlných křesel v kinosále, aby ještě jednou zhlédli 3D film.

O infocentrum je veliký zájem z okolních škol, převážně tak do Ledvic jezdí žáci a studenti z Teplic a Bíliny. „Už jsme zde ovšem měli i děti ze základní školy v Děčíně.  A co je zajímavé, někteří dospělí i malí návštěvníci se k nám rádi vracejí, přičemž vždy přivedou své známé a kamarády,“poznamenala druhá průvodkyně Aneta Šamonilová. Jak dodala, menším dětem vysvětlují, jak vlastně funguje uhelná elektrárna. Starším dětem a studentům přibližují vzdělávací program Skupiny ČEZ.

„Snažíme se informace předávat poutavým způsobem tak, aby se i veřejnost začala více o energetiku zajímat. Návštěvníky vždy seznámíme s expozicemi a jejich ovládáním. Poté už je na nich, kam se vypraví nejdříve, co je nejvíce zaujme a jak dlouho se zde zdrží,“ uzavřela Dita Červinková.

Informační centrum v Ledvicích je přístupné veřejnosti od úterý do soboty, vždy od 9 do 17 hodin. V případě větších skupin si lze jeho návštěvu předem objednat prostřednictvím telefonu na čísle 411 10 2313 nebo e-mailu: infocentrum.ele@cez.cz. Informační centrum bylo vybudováno v rámci probíhající komplexní obnovy uhelných elektráren a výstavby nového zdroje v Ledvicích. Modernizace elektráren přinese další zlepšení v oblasti životního prostředí na severu Čech.