Virtuální prohlídky jaderných elektráren Temelín a Dukovany, netradiční fyzikální pokusy, a především pak diskuze s odborníky na energetiku. Takové jsou hlavní body devadesátiminutového programu „Setkání s energií“, který ČEZ od dubna spouští pro základní a střední školy.
„Ze zkušenosti víme, že učitelé mají o naše vzdělávací projekty velký zájem. Čím je navíc program interaktivnější a názornější, je pro studenty zajímavější. Proto jsme doplnili povídání odborníků o co nejvíc fyzikálních pokusů. Navíc díky virtuální realitě ReakTour si děti budou moci technologii prohlédnout téměř naživo,“
Studenti se díky speciálním brýlím s virtuální realitou podívají do nejstřeženějších a nejzajímavějších míst českých jaderných elektráren, jako jsou například reaktorové sály, velíny nebo vnitřky chladicích věží. Srozumitelnou a zábavnou formou odborníci školákům představí současné trendy v energetice. Tématem diskuze tak budou především jaderné a obnovitelné zdroje, ale i malé modulární reaktory, elektromobilita nebo ukládání energií. „Budeme rádi, pokud setkání studenty zaujmou a třeba je i motivují pro práci v energetice, která je bezesporu fascinujícím oborem budoucnosti,“ dodala Kateřina Bartůšková.
První seminář se uskuteční 8. dubna na Gymnáziu v Soběslavi v jižních Čechách. „Setkání s energií“ je součástí rozsáhlého vzdělávacího programu Skupiny ČEZ. Projekt je pro školy zdarma a objednat si ho mohou na www.cez.cz/setkanisenergii. Ještě do konce školního roku má ČEZ v plánu stihnout minimálně šest desítek setkání ve školách po celé České republice.
Vzdělávací program Skupiny ČEZ zahrnuje různé typy oborných stáží pro středoškoláky a vysokoškoláky, programy pro žáky základních škol, školní exkurze do areálů a infocenter Skupiny ČEZ nebo třeba živě vysílané prohlídky z interaktivního TV studia Virtuálně v elektrárně. I díky těmto aktivitám se ČEZ daří průběžné pokrývat personální potřeby i přes zpravidla náročné požadavky na technické vzdělání nebo odbornou způsobilost.
Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 3,6 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.