„Zájem o grant Stromy je stále veliký. Přestože v přijatých žádostech stále převažují zejména projekty výsadby alejí a stromořadí, čím dál častěji se objevují i další nápady. Obce například obnovují bývalé nebo zakládají nové obecní sady, zastiňují venkovní sportovní areály či koupaliště, zakládají arboreta nebo ozeleňují náměstí okrasnými dřevinami. To samé se týká i neziskových organizací, ve velké míře obecně prospěšných společností či různých okrašlovacích spolků, jejichž členům není lhostejné životní prostředí v místech, kde žijí,“ říká Michaela Ziková, ředitelka Nadace ČEZ. Výsadba stromů, případně i okrasných keřů obvykle probíhá formou veřejné akce pro celé rodiny bez rozdílu věku. Mnohdy také za asistence dětí z mateřinek a základních škol, čímž se u nich posiluje povědomí o smysluplnosti zeleně ve volné přírodě i v městské zástavbě.
Grant Stromy Nadace ČEZ je od svého vzniku v roce 2011 zaměřen na zlepšení životního prostředí pomocí podpory výsadby stromů, a to především v urbanizovaném prostředí nebo jeho těsné blízkosti, která povede ke kultivaci a zmírnění projevů změny klimatu na lokální úrovni. Jedná se zejména o výsadbu či obnovu dřevin u veřejných budov, ve veřejně přístupných zahradách a parcích, podél vodotečí a obecních nádrží a v dalších přírodně či kulturně hodnotných lokalitách. Mimo jiné jde o obnovu stávajících nebo vznik nových alejí, stromořadí, remízků, sadů, zelených bariér proti větru, prachu či hluku. Od jeho vzniku tak bylo již v rámci celé republiky podpořeno 959 „zelených projektů“ za bezmála 99,6 milionu korun, což obnáší zhruba 140 000 nových dřevin, a to jak nejrůznějších stromů, tak i keřů. Na severu Čech, konkrétně v Ústeckém kraji to bylo 140 projektů za 17,543 milionu a v Libereckém kraji 23 projektů za 2,255 milionu korun. Jen v loňském roce tak bylo, opět napříč celou republikou, podpořeno 156 projektů výsadby nové zeleně, z toho 8 v Ústeckém a 3 v Libereckém kraji.
Jen vloni v Ústeckém kraji proběhla nová výsadba zeleně, ať v rámci jarního či podzimního sázení v osmi lokalitách. Již tradičně mezi žadatele patřila Psychiatrická nemocnice Horní Beřkovice (86 450 Kč na další revitalizaci zeleně zámeckého parku), k ní se coby „neobec“ ale jako právnická osoba přidal i Sbor dobrovolných hasičů z Nepomyšle (6 000 Kč – s ohledem na herní prvky a bezpečnost dětí se jednalo o jednu lípu srdčitou pro dětské hřiště). Z měst pak tradičně pokračovala v obnově a doplnění sídlištní zeleně Kadaň (149 982 Kč). Dále výsadba proběhla v katastru obcí Tuchořice (45 400 Kč na zelenou úpravu návsi s hřištěm v Třeskonicích) a Žabovřesky (72 960 Kč na novou výsadbu zeleně v obci). Hned dvakrát se sázelo v Boleboři. Na jaře proběhla realizace druhé etapy výsadby aleje přímo v obci (150 000 Kč), podzimní grant pak obec získala na novou zeleň v Orasíně (101 000 Kč)
V Libereckém kraji již popáté došlo na výsadbu další Aleje vzpomínek, tedy původních regionálních odrůd jabloní a hrušní, v Geoparku Ralsko (100 000 Kč), tentokráte v lokalitě zaniklé obce Svébořice. Loňské třídenní podzimní výsadby v bývalém vojenském prostoru se ujali studenti z gymnázií v Mimoni a Mnichovo Hradišti a také žáci 8. a 9. tříd ZŠ Mimoň. Dalším ze žadatelů z Libereckého kraje byla Základní škola a Mateřská škola Osečná (43 894 Kč). Grant využila na zvelebení veřejně přístupné školní zahrady, kde dosud rostlo jen pár keřů. Výsadbu nových stromů a keřů zajistili společně žáci školy s rodiči a další dobrovolníci z řad obyvatel Osečné. Třináct javorů klenů pak zakořeňuje v Bedřichově v Jizerských horách (90 000 Kč), a to podél křížové cesty vedoucí ke kostelu sv. Antonína Paduánského. Cesta je hojně navštěvována místními obyvateli i turisty, kteří obdivují tuto dominantu obce.
Celkem tak v roce 2024 věnovala Nadace ČEZ v rámci grantu Stromy žadatelům z Ústeckého kraje 761 792 a Libereckého kraje 233 894 korun.