Kromě náročných úloh, s jejichž řešením by měla práci i řada učitelů, čeká mladé fyziky i bohatý doprovodný program. Například ukázka foukání skla, několik exkurzí (Jablotron, vědecký park IQ Landia, laboratoře Technické univerzity Liberec) i možnost sportovního vyžití. Hlavní náplní ale samozřejmě zůstává fyzika. Zatímco teoretické příklady budou účastníci počítat v prostorách Gymnázia Dr. Antona Randy v Jablonci, na experimentální část se přesunou do Technické univerzity v Liberci. Vítězové kromě věcných a finančních cen dostanou v červenci možnost reprezentovat Českou republiku na Mezinárodní fyzikální olympiádě v Lisabonu.
Čeští studenti na mezinárodním poli pokaždé bodují, například vloni z Indonésie dovezli tři bronzové medaile. „Pravidelně se prosazují velmi talentovaní fyzikové už ve velmi mladém věku. Dříve byli mezi nejlepšími takřka výhradně maturanti, dnes je poměrně obvyklé, že na nejvyšší příčky útočí studenti o rok či dva mladší. Má to tu výhodu, že se jim můžeme systematicky věnovat po výrazně delší dobu a rozvíjet jejich talent,“ říká předseda Ústřední komise Fyzikální olympiády Jan Kříž z přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové.
Skupina ČEZ prvním třem soutěžícím závěrečného kola věnuje šek v hodnotě 10 000 korun na pomůcky pro studium v některém z technických oborů. Školy, jejichž žáci se účastní olympiád, zároveň mohou soutěžit o příspěvek 200 000 korun na Oranžovou učebnu pro matematiku či fyziku, který věnuje Nadace ČEZ.
Fyzikální olympiády mají v Česku tradici. V roce 1959 přišel s jejich myšlenkou prof. Rostislav Košťál z VÚT v Brně. O osm let později stál společně s kolegy z Polska a Maďarska rovněž u založení Mezinárodní fyzikální olympiády.
Společnost ČEZ je partnerem matematických a fyzikálních olympiád od roku 2010. Partnerství představuje především finanční podporu, která umožňuje kvalitnější organizaci soutěže, všeobecnou podporu koordinátorů a dosažení větší motivace soutěžících. Podpoře technického vzdělávání se ČEZ věnuje již od roku 1992. V rámci svého vzdělávacího programu Svět energie připravuje studijní materiály pro všechny typy škol, zapojuje své odborníky do výuky na vysokých školách, či vzdělává středoškolské učitele, jak zajímavě a poutavě učit fyziku.