Celé tři dny byly nabité programem od atraktivních prezentací až po exkurze v terénu. „Žáci se doptávali především na technické detaily. Líbilo se jim, že mohli propojit informace ze školního teoretického vyučování s praxí,“ řekla organizátorka akce a specialistka ČEZ pro nábor Pavla Bilíková. „Pro účastníky bylo zajímavé zjištění, že při práci v rámci distribučních síti budou potřebovat fyzickou sílu, například při zvedání techniky do výšky,“ dodala s úsměvem Bilíková. Premiéru mělo personální okénko, na kterém se studenti dozvěděli praktické rady, jak nejlépe napsat životopis nebo jak u energetiků probíhá pracovní pohovor.
„Distribuční maturity mají dlouholetou tradici a na našich partnerských školách je o ně stále větší zájem. Z přihlášených žáků musí vyučující vždy vybírat ty, kteří jsou nejaktivnější a o studijní obor mají opravdový zájem,“ říká Martin Klacián, náborový specialista Skupiny ČEZ. A co maturity přináší studentům? „V prvé řadě vidí, jak mohou využit znalosti nabyté během studia v praxi. Zároveň mohou získat jasnou představu o svém možném budoucím uplatnění. Podle vyučujících z partnerských škol je Distribuční maturita ojedinělou výrazně prakticky zaměřenou akcí,“ dodal Klacián.
V průběhu přednášek i exkurzí studenti poznali mnoho zajímavostí z provozování sítí vysokého a velmi vysokého napětí, informace o diagnostice, měření nebo dispečerském řízení distribuční soustavy.
Distribuční maturity se zúčastnili studenti škol z Ostravy, Opavy, Frenštátu pod Radhoštěm, Frýdku-Místku, Karviné, Lipníku nad Bečvou, Olomouce, Mohelnice, Brna a Třebíče.