Nové rodinné domky jsou již téměř dokončeny v ulici Luční v Kopidlně. Chyběla zde jen zeleň, která byla i v územním plánu. Nadace ČEZ přispěla na výsadbu stromů v této ulici částkou 38 235,- korun. Žijí zde především mladé rodiny s dětmi, které si zazelenění ulice velmi pochvalují.
Nové stromořadí tvoří 9 jeřábů, keře, traviny a trvalky. Zeleň nejen ulicí zútulní, ale pomůže i od celodenního slunečního záření, zlepší zadržování vody v krajině, zmírní prašnost a upraví klimatické podmínky v ulici. Přiláká řadu hmyzích obyvatel a ptactvo, potrava bude i pro včelky.
„S Nadací ČEZ a jejím příspěvkem v grantovém programu Stromy jsme mohli realizovat a dokončit výsadbu v Luční ulici v souladu s územním plánem. Nové stromořadí zkvalitní život našim spoluobčanům, kteří v této části Kopidlna bydlí, zútulní jejich ulici a poskytne i další výhody – dostatek vláhy a ochranu před slunečním svitem“, pochvaluje si místostarosta obce Martin Kinčl.
Návrh řešení zeleně vytvořila zahradní architektka a na výsadbu i dohlížela. Stromy a další zeleň pomohli vysadit dobrovolníci společně se zastupiteli města.
A trochu statistiky: V Královéhradeckém kraji podpořila Nadace ČEZ v programu Stromy od roku 2011 celkem 38 projektů částkou téměř 4 miliony korun. V loňském roce dostal grant 1 žadatel.
V Pardubickém kraji podpořila Nadace ČEZ v programu Stromy od roku 2011 celkem 23 projektů částkou přes 2 a půl milionu korun. V loňském roce grant dostaly 4 žádosti.
V Kraji Vysočina to pak bylo od roku od roku 2011 dokonce 66 projektů s částkou téměř 5,8 milionu korun. V loňském roce stromy sázeli na 12 místech.
Nadace ČEZ letos pomůže vysadit téměř 6 000 nových stromů, celkem jich díky ní krášlí českou krajinu už 113 000. Jen v letošním roce podpořila Nadace ČEZ v rámci svého grantu Stromy celkem 69 projektů napříč republikou, což je třetí nejvyšší počet od spuštění programu v roce 2011.Českou republiku tak bude krášlit a ozdravovat už 113 066 stromů a jiných dřevin s pomyslnou oranžovou visačkou.
V rámci grantu Stromy mohou o příspěvek až 150 000 korun kromě obcí žádat i různé neziskové organizace, spolky či školy. Ačkoliv aleje a stromořadí stále mezi žádostmi převažují, objevují se i projekty na revitalizaci parků, zastínění dětských hřišť a odpočinkových míst, zakládají se arboreta či obnovují bývalé obecní sady.