„Jedná se vlastně o první alej z několika plánovaných v okruhu kolem obce Chmelná. Dokončili jsme totiž komplexní pozemkovou reformu, jejíž jedním z hlavních cílů bylo obnovit a zpřístupnit cesty pro lepší průchodnost krajinou, podél kterých by se vysadila nová nebo obnovila původní zeleň. Jako první jsme vybrali polní cestu na okraji katastrálního území, neboť je využívána jako zkratka do obce Borovnice. Místní zemědělci ji pak využívají jako přístupovou ke svým polím. V neposlední řadě je ovšem využívána i k pěší turistice či jen za hezkého počasí k procházkám,“ říká Tomáš Martínek, starosta Chmelné.
A právě se zemědělci hospodařícími na přilehlých polích byl i návrh výsadby konzultován. Jejich požadavky na umístění vjezdů na pole pak byly zahrnuty do celého výsadbového plánu. Celkem tak mají k dispozici pět vjezdů o šířce 20 až 30 metrů. „Vzájemná domluva a respekt byly důležitým aspektem pro udržitelnost výsadby, která proběhla díky Nadaci ČEZ,“ kvitoval Tomáš Martínek. Podle jeho dalších slov se celkově zlepší i stav a vzhled krajiny. „Zpevní se hranice mezi cestou a přilehlými poli, do krajiny se vnese více stínu, stromy budou snižovat prašnost a také zadržovat vodu. V jejich korunách určitě najde úkryt rozličné ptactvo. Předpokládáme, že jednotlivé aleje zvýší využívání cest jak pěšími tak i cykloturisty," dodal ještě starosta.
Grant Stromy Nadace ČEZ je od svého vzniku v roce 2011 zaměřen na zlepšení životního prostředí pomocí podpory výsadby stromů, a to především v urbanizovaném prostředí nebo jeho těsné blízkosti, která povede ke kultivaci a zmírnění projevů změny klimatu na lokální úrovni. Jedná se zejména o výsadbu či obnovu dřevin u veřejných budov, ve veřejně přístupných zahradách a parcích, podél vodotečí a obecních nádrží a v dalších přírodně či kulturně hodnotných lokalitách. Mimo jiné jde o obnovu stávajících nebo vznik nových alejí, stromořadí, remízků, sadů, zelených bariér proti větru, prachu či hluku. Od jeho vzniku tak bylo již v rámci celé republiky do konce loňského roku podpořeno 959 „zelených projektů“ za bezmála 99,6 milionu korun, což obnáší zhruba 140 000 nových dřevin, a to jak nejrůznějších stromů, tak i keřů.
Ve Středočeském kraji se za stejné období jedná o 148 projektů za celkem 15 750 953 Kč. Jen vloni došlo na realizaci 27 projektů v 25 lokalitách. Vesměs se jednalo o výsadbu nové obecní nebo revitalizaci stávající sídlištní zeleně, založení nových stromořadí či ovocných alejí a sadů.
„Zájem o grant Stromy je stále veliký. Přestože v přijatých žádostech stále převažují zejména projekty výsadby alejí a stromořadí, jako například u obce Chmelná, čím dál častěji se objevují i další nápady. Obce například obnovují bývalé nebo zakládají nové obecní sady, zastiňují venkovní sportovní areály či koupaliště, zakládají arboreta nebo ozeleňují náměstí okrasnými dřevinami. To samé se týká i neziskových organizací, ve velké míře obecně prospěšných společností či různých okrašlovacích spolků, jejichž členům není lhostejné životní prostředí v místech, kde žijí,“ uzavírá Michaela Ziková, ředitelka Nadace ČEZ s tím, že grantové řízení pro podzimní výsadbu roku 2025 bude vyhlášeno 1. června.