Elektromobil předal náměstkovi ministra průmyslu a obchodu Eduardu Muřickému (vlevo) generální ředitel společnosti ČEZ ESCO Kamil Čermák.
„Vítáme možnost vyzkoušet jízdní vlastnosti elektromobilu přímo v terénu. Díky stále hustší síti veřejných dobíjecích stanic fungujících napříč republikou předpokládáme samozřejmě testování i mimo hlavní město,“ řekl při předávání vozu náměstek ministra průmyslu a obchodu Eduard Muřický, do jehož gesce elektromobilita dlouhodobě patří.
Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR se před více než šesti lety stalo prvním partnerem projektu Elektromobilita ČEZ z řad státních institucí. „Těší nás, že ministerstvo vedle všestranné legislativní podpory elektromobility vyhledává i získávání praktických zkušeností z provozu. Vnímáme setrvalý růst důvěry státní správy i firem v elektromobily. Zvyšující se poptávce vycházíme vstříc nabídkou komplexních řešení pro veřejný a korporátní sektor. V uplynulých měsících jsme takto připravili dodávky na míru např. pro Ústecký kraj nebo Dopravní podnik hl. města Prahy,“ uvedl generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.
Partnery projektu Elektromobility Skupiny ČEZ z řad institucí a ministerstev jsou také Úřad vlády, Ministerstvo dopravy, Ministerstvo zemědělství, Ministerstvo práce a sociálních věcí a Ministerstvo životního prostředí. Mezi další patří automobilky, obchodní centra, komerční subjekty či radnice po celé České republice.
Společnost ČEZ ESCO ze Skupiny ČEZ souběžně v oblasti elektromobility nabízí širokou paletu souvisejících služeb a produktů pro firmy, municipality a kraje. Jde například o návrh a instalaci dobíjecích stanic na klíč, elektrifikaci automobilových flotil, platformy pro dobíjení, včetně IT řešení, pronájmy či prodeje elektromobilů nebo wallboxy a kabely pro dobíjení. Pro samosprávy ČEZ nabízí realizaci a provoz dobíjecích stanic pro elektrobusy či návrhy konceptu elektromobility pro jednotlivá města a regiony.
Skupina ČEZ v současnosti provozuje nejrozsáhlejší síť veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily v České republice – vedle 56 rychlodobíjecích stanic je řidičům k dispozici i téměř šedesátka tzv. stanic normálního dobíjení. Více na http://www.elektromobilita.cz/cs/mapa-dobijecich-stanic.html. Díky dvojici grantů z evropského programu CEF buduje ČEZ postupně více než 100 veřejných rychlodobíjecích stanic na hlavních tazích napříč Českou republikou. Souběžně jsou veřejné dobíjecí stanice stavěny i z vlastních prostředků Skupiny ČEZ.
V České republice jsou v současnosti registrovány už více než dva tisíce elektromobilů. Jen za období od ledna do července letošního roku činil počet nových registrací podle SDA celkem 407 vozů, což je více než za celý rok 2017. Třicítka vozů tvoří vozový park projektu Elektromobilita ČEZ. Podobně jako v dalších vyspělých zemích Evropy, i v České republice se elektrická auta stávají běžnou součástí zejména městského provozu. To se promítá do všech oblastí týkajících se prodeje a servisu elektromobilů. Odhady dalšího vývoje hovoří v horizontu několika let o ročních prodejích v řádu tisíců elektromobilů a plug-in hybridů.