Na rekordní výsledek měl vliv především druhý blok. Díky novým separátorům, které energetici na blok instalovali během loňské letní odstávky, se jeho výkon zvýšil o čtyři MWe.
„Výroba v jaderných elektrárnách je důležitá z pohledu stability dodávek i z hlediska životního prostředí. Jen lednová výroba obou našich elektráren pomohla ušetřit přes dva milióny tun CO2 vypuštěných z uhelných elektráren,“
Chladné počasí temelínské výrobě tradičně přeje. Prvních pět nejvyšších měsíčních výrob připadá na leden nebo na prosinec. Oba měsíce mají 31 dní, v zimě se také lépe ochlazuje voda, která proudí mezi věžemi a kondenzátory. Navíc vyšší výroba jaderných elektráren se kryje i s vyšší spotřebou elektřiny v zimě.
„Ta je v našich zeměpisných šířkách v zimě o čtyřicet procent vyšší než v létě, a v mrazech se rozdíl ještě prohlubuje. Spotřeba roste s každým stupněm pod nulou v průměru přibližně o 0,5 procenta,“
I přes dobrý vstup do nového roku je vedení elektrárny pro jakékoli předpovědi velmi opatrné. Navíc před blížící se odstávkou posílilo proticovidová opatření a zaměstnance plošně testuje.
„Odstávka prvního bloku začne v závěru března a bude znamenat zvýšený pohyb lidí. Proto musíme udělat maximum pro jejich ochranu, i ochranu celé lokality. Jsme součástí kritické infrastruktury, bezpečný a spolehlivý provoz zajistíme jen při maximální zodpovědnosti,“
S lednovou výrobou temelínské elektrárny by jihočeské domácnosti vystačily patnáct měsíců. Reaktoru se zima nějak nedotýká. Díky speciální ochranné budově jsou zde podmínky stabilní po celý rok.
Nejvyšší denní výrobu dosáhly oba temelínské bloky v pondělí 11. ledna, konkrétně 52 652 MWh. Naopak nejméně pak v pátek 22. ledna, kdy z jihočeské elektrárny odešlo do sítě 52 456 MWh.