Zvláště zimní období, kdy se pozdě rozednívá, brzy stmívá, a navíc většinou i přes den panuje nevlídné pošmourné počasí, patří z hlediska dopravní bezpečnosti chodců, hlavně pak dětí mezi ta nejrizikovější. V obcích mimořádně zatížených silniční dopravou jsou pro školáky často nebezpečné i nedostatečně osvětlené přechody pro chodce, tedy místa, kde by to čekal málokdo. Nadace ČEZ proto letos otevírá již desátý ročník grantového řízení Oranžový přechod, v němž obce a města mohou získat na správné osvětlení přechodů až 120 000 korun. Jen za loňský rok Nadace ČEZ podpořila vznik 17 dalších.
Jako příklad lze uvést třeba Oranžový přechod v Kostomlatech pod Milešovkou, který je zároveň i vůbec prvním přechodem pro chodce na poměrně frekventované silnici II. třídy, která rozděluje obec na dvě části. „Pokud míříte na silnice vyšší třídy, a to jak směrem na Teplice či Bílinu, tak i do Ústí nad Labem, Lovosic, potažmo i Prahy, musíte projet obcí po komunikaci, přes kterou nikdy nevedl žádný oficiální přechod pro chodce, ačkoliv ji denně přecházejí rodiče vedoucí děti do mateřinky, děti navštěvující první stupeň základní školy a samozřejmě i ti, co přijedou do obce autobusem, případně jím odjíždějí do zaměstnání,“ říká starosta Oldřich Seifert. A právě poblíž konečné zastávky autobusu byl přechod zřízen. V Rumburku pak například v loňském roce nasvítili přechodovou zebru na průtahové silnici, která je v rámci Šluknovského výběžku zatížená místní i regionální dopravou s přesahem do sousedního Saska. Rovněž ve středočeském Rakovníku se nyní přechází chodcům bezpečněji přes Oranžový přechod přes hlavní tah městem na Plzeň.
V současné době již napříč celou Českou republikou funguje 215 Oranžových přechodů za bezmála 32 200 000 korun, další jsou v realizaci. Jen v loňském roce jich přibylo 17. Od roku 2013 tak podpořila Nadace ČEZ 34 projekty v Ústeckém a 5 v Libereckém kraji. Slovo projekt je přitom na místě, neboť někde dokázali, například v Postoloprtech, Krupce, Kadani a Teplicích nasvítit i více přechodů najednou. Středočeským rekordmanem je pak bezesporu město Mělník, kde v rámci pěti projektů již oranžově nasvítili rovný tucet přechodů. V rámci Středočeského kraje bylo, včetně pěti mělnických, již podpořeno 31 projektů. V Karlovarském kraji podpořila nadace od roku 2013 realizaci šesti Oranžových přechodů. V Plzeňském kraji jich je dvanáct.
Nadace ČEZ je největší firemní nadací v České republice. Za 20 let své existence podpořila napříč regiony v průměru přes 750 projektů za více než 160 milionů korun ročně. Nadační tým za celou dobu zpracoval 51 tisíc žádostí a správní rada nadace pak podpořila 13 764 projekty ve všech regionech České republiky. V rámci grantu Oranžový přechod jich zatím bylo 223.