18. 9. 2012

O prohlídku vodních elektráren Skupiny ČEZ byl tradiční zájem

Severní Čechy - Během dvou uplynulých víkendů si v rámci Dnů evropského dědictví prohlédlo historická vodní díla Skupiny ČEZ na severu Čech 956 zájemců. Byli to jak jednotlivci, tak i rodiny s dětmi či party kamarádů. Velkému zájmu (886 návštěvníků) se přitom těšila hlavně vodní elektrárna Střekov. Na prohlídku malé vodní elektrárny Želina zavítalo 70 osob.

První návštěvníci VE Střekov, manželé Lupoměských. Na snímku vpravo manželé Vršeckých u stavidla MVE Želina

„Je krásně, tak proč bychom se nevydali na procházku do přírody a nespojili to i s něčím užitečným. Protože jsme z Kadaně a máme malé děti, krátký pěší výlet podél řeky Ohře a zároveň prohlídka Želiny se nabízely doslova samy,“ poznamenal minulou sobotu odpoledne Martin Šíl, který kráčel včele osmičlenné skupinky dvou kadaňských rodin. Z Kadaně byli i manželé Olga a Miloš Vršeckých. Zatímco paní Olga na Želině už byla po několikáté, neboť je jejím častým cílem při vycházce s vnoučaty, její manžel si prohlédl vodní dílo poprvé. „Je to pěkná stavba a opravdový technický unikát, jsem rád, že byla vidět i jedna z turbín,“ řekl.Manželé Vršeckých si prohlížejí MVE Želinu, zvenku při prohlídce stavidla.

„Bohužel je nedostatek vody, takže máme jednu turbínu odstavenou. Pro návštěvníky je to ovšem takový bonus, díky její obnaženosti vidí i to, co je jinak skryto pod vodou,“poznamenal k tomu Stanislav Švancar, strojník neblokových zařízení.Nedostatek vody ovšem na Želině znamená i to, že je možné se pustit do revizí a menších oprav zařízení. V současnosti se zde proto zaměřili na monitorování a odstranění případných průsaků vody skrz zeď oddělující turbínu od kašny. 

Zatímco vloni si vodní elektrárnu Střekov prohlédlo 664 osob, letos jich bylo o 222 více. „Takový nápor jsme nečekali, jen během prvního víkendu přišlo 426 a během druhého dokonce 460 lidí.  Byli prakticky z celého Ústeckého kraje. Kolegové, co zrovna byli na směně, seznámili všechny prostřednictvím dobových fotografií s výstavbou a historií elektrárny. Následně jim ukázali velín a vysvětlili, co k čemu slouží. Pak samozřejmě přišla na řadu prohlídka strojovny se třemi Kaplanovými turbínami a technická stránka Střekova. Posledním zastavení bylo venku u česlí a nad náhonem, kde byl i čas na dotazy,“ řekl Milan Machata, vedoucí vodní elektrárny Střekov.

Vůbec první, kdo se už 8. září o prohlídku vodní elektrárny Střekov zajímali, byli manželé Jaroslava a Jiří Lupoměských z Ústí nad Labem, respektive z části Brná. „Bydlíme nedaleko a čtyřicet let jezdíme kolem. Tak jsme si řekli, že bychom se konečně mohli také podívat dovnitř,“ usmál se Jiří Lupoměský při dotazu, proč zrovna Střekov. Jiní pro změnu spojili prohlídku vodního díla s dalšími aktivitami. „Jsme na celodenním výletě, nejdříve si prohlédneme elektrárnu a samozřejmě i zdymadla a pak buď zamíříme na hrad Střekov, ale spíše do zoo, jak jsme slíbili synovi. Možná ale stihneme obojí,“ odpověděla na stejnou otázku Lucie Strnadová. Spolu s manželem Jaroslavem a desetiletým synem Jiří přijeli na výlet do Ústí až z Mělnicka.

Za posledních pět let si mimo předem objednané exkurze jen během Dnů evropského dědictví prohlédlo obě vodní elektrárny 4 195 zájemců, z toho 3 665 vodní elektrárnu Střekov a 530 malou vodní elektrárnu Želina. Ta je ovšem díky své poloze prakticky přístupná po celý rok, neboť Želinský meandr řeky Ohře je přírodní památkou s naučnou stezkou.  Přespolní výletníci jsou vždy překvapeni, když při jednom ze zastavení narazí na funkční technickou památku. Jejich překvapení je pak ještě větší, když na dotaz, zda mohou dál, dostanou odpověď „ano“.