Místo zápisu do papírového dokumentu jen několik doteků na speciálně upraveném mobilu. A všichni zaměstnanci, kteří mají do aplikace přístup, okamžitě vědí, v jakém stavu se jedno z mnoha zařízení uvnitř jaderné elektrárny nachází. Týká se to čerpadel, armatur i dalších systémů a komponent obou jaderných elektráren. Speciální mobil navíc přímo zaznamená fyzickou kontrolu konkrétního zařízení.
„Mobilní podpora zajišťování zní složitě, ale jde o to, aby si lidé v provozu už nemuseli nic zaznamenávat třeba na papír, přenášet po elektrárně a potom to teprve vkládali do počítačových systémů nebo jinak dokladovali ukončené činnosti. Nově u sebe mají zařízení, které přesně dokladuje stav na místě a vložené údaje on-line vidí operátoři i další pracovníci. Nehrozí žádné zkreslení či zpoždění informací. Samozřejmě ale zařízení fyzicky dál na místě kontrolují,“ vysvětluje Jiří Toman, který za tento projekt za stranu IT divize jaderná energetika zodpovídá.
Složitě znějící projekt je jedna z částí digitalizace jaderných elektráren. Další je například 3D skenování vybraných prostor. Tím umožňujeme detailní a reálný náhled do prostor většinou běžně nepřístupné technologie, a to pro pracovníky elektrárny i dodavatele například při přípravě prací nebo plánování investic.
Digitalizací v rozsáhlých archivech rovněž v pořadí podle důležitosti prochází dokumentace, kterou pracovníci v elektrárně využívají ke své práci. „Zatím jsme ušetřili přes 50 tun papíru a stovky nachozených kilometrů, ale to není ten hlavní efekt. V jaderných elektrárnách musíme mít stále perfektní přehled o stavu zařízení, o tom, že vše, co děláme je v souladu s projektem. Navíc je možné se všemi detaily zařízení virtuálně procházet prostory, do kterých je za provozu obtížné vstupovat. Digitalizace je tak pro nás hlavně o dalším posilování bezpečnosti a efektivity,“ doplňuje ředitel divize jaderná energetika a člen představenstva Bohdan Zronek.
Na řadě digitalizačních projektů v jaderných elektrárnách se podílí experti ČEZ i její dceřiné firmy ICT Services. Kromě samotného převádění údajů do jedniček a nul je důležité i propojení jednotlivých systémů a databází. Zároveň ale klíčové prvky musí být oddělené od vnějšího světa, zálohované, a stále zůstává zachována možnost zaznamenávat vše manuálně a zajistit bezpečný provoz i bez počítačové podpory.