19. 3. 2015

Ostravsko hlásí další dobíjecí stanici pro elektromobily. Lázeňské Klimkovice mají i vlastní elektromobil.

Ostrava, 19. března – Město Klimkovice je díky nově instalované dobíjecí stanici Elektromobility ČEZ další lokalitou v rámci Moravskoslezského kraje, kde bude nyní možno čerpat energii pro elektromobily. Současně místní radnice pořídila i jeden vlastní elektromobil. Města na severu Moravy a ve Slezsku sází na elektromobilitu s cílem eliminovat zdroje znečištění ovzduší.

DS - KlimkoviceJihozápadní okolí Ostravy je ode dneška mnohem atraktivnější pro majitele elektromobilů. V lázeňských Klimkovicích totiž vyrostla v pořadí 43. veřejná dobíjecí stanice projektu Elektromobilita ČEZ. Zařízení, které umožní dobíjení dvou vozů současně, je vybaveno dvěma nezávislými zásuvkami – se standardem Mennekes s parametry dobíjení 32 A/400 V a běžnou "domácí" zásuvkou s parametry 16 A/230 V. Radnice současně zakoupila pro účely veřejné dopravy, osvěty, propagace a zvýšení turistického ruchu i jeden elektromobil.

„Ekologická a levná doprava ušetří nejen peníze, ale i ovzduší, proto jsme se jako město rádi připojili k projektu Elektromobilita ČEZ. Chceme občanům ukázat, že pro městský provoz může být právě elektromobil ideálním vozem. My jej budeme využívat především pro rychlé a levné spojení mezi městem a lázněmi Klimkovice a dále jako turistický a dopravní prostředek,“ uvedl Zdeněk Husťák, starosta Klimkovic.

„Moravskoslezský kraj je historicky prvním krajem, který se stal naším partnerem při propagaci elektromobility. Na jeho území cítíme velký potenciál pro rozvoj našich aktivit, elektromobilita se tady stává přirozenou součástí dopravy. Aktuálně máme v přípravě další kroky, které výrazně přispějí k expanzi elektromobility v regionu,“ dodává Tomáš Chmelík, manažer útvaru čisté technologie ČEZ.

V Moravskoslezském kraji dnes funguje 6 veřejných dobíjecích stanic Elektromobility ČEZ – jedna rychlodobíjecí v Ostravě a 5 klasických. Kromě tří ostravských stanic jsou „dobíječky“ k dispozici ještě v Havířově, Třinci a právě v Klimkovicích. Další stanice jsou připravovány. V kraji také jezdí zhruba desítka elektromobilů v barvách projektu Elektromobilita ČEZ. Využívají je města Ostrava, Havířov, Třinec, Karviná a dále Krajský úřad Moravskoslezského kraje a také společnost ČEZ Distribuční služby. Jednání o partnerství s dalšími městy v regionu jsou v pokročilém stadiu.

V České republice je v současnosti registrováno více než 600 elektromobilů, z nichž 40 patří do vozového parku projektu Elektromobilita ČEZ. Do konce letošního roku však odhady hovoří o překonání hranice 1000 elektromobilů v ČR. Podobně jako v dalších vyspělých zemích Evropy i v České republice se stávají běžnou součástí zejména městského provozu. To se promítá do všech oblastí týkajících se prodeje a servisu elektromobilů.

Projekt Elektromobilita ČEZ

Skupina ČEZ spustila projekt Elektromobilita ČEZ již v roce 2010. Cílem projektu je navrhnout a otestovat komplexní řešení elektromobility jako služby, která kombinuje veřejnou dobíjecí síť s dodávkami elektřiny
v rámci speciálního tarifu. Postupně nabízí také infrastrukturní řešení pro pohodlné a bezpečné dobíjení elektromobilů v domácnostech a firmách, případně v kombinaci s dalšími doplňkovými službami
a produkty. Z pohledu energetiky je dnes důležité, jakým způsobem bude dobíjení elektromobilů integrováno do distribuční sítě, což úzce souvisí s agendou tzv. chytrých sítí, kterým se Skupina ČEZ také intenzivně věnuje.

Do současnosti ČEZ nainstaloval v České republice 43 veřejných dobíjecích stanic, a to převážně
u infrastrukturních partnerů, tj. u obchodních center, supermarketů či radnic. Stanice jsou v provozu
v Praze, Brně, Plzni, Ostravě, Ústí nad Labem, Hradci Králové, Mladé Boleslavi, Trutnově, Vrchlabí, Třinci, Havířově nebo Chomutově. Další rozšiřování sítě dobíjecích stanic je v realizaci a nově otevřené stanice budou představovány v průběhu dalších týdnů a měsíců. Aktuální mapa dobíjecích stanic je vždy na www.elektromobilita.cz

V rámci projektu Elektromobilita ČEZ je provozováno několik desítek elektromobilů po celé ČR.

Do projektu Elektromobilita ČEZ se zapojilo již více než 50 partnerů. Těmi jsou například Moravskoslezský kraj, Ústecký kraj, Vrchlabí či Ostrava, ale také některé městské části jako Praha 5, Praha 14, Praha 16
a další. Mezi partnery jsou společnosti McDonald’s, Kaufland nebo automobilky jako Škoda Auto, BMW, Peugeot, Mercedes-Benz, Volkswagen, Nissan či Opel. Kompletní seznam partnerů je k nahlédnutí na www.elektromobilita.cz.

Víte, že …

  • v prvních 2 měsících roku 2015 se v České republice registrovalo více než 50 nových elektromobilů
  • v loňském roce se v tuzemsku registrovalo celkem 222 nových elektromobilů, jen v posledním čtvrtletí roku bylo registrováno 100 nových elektromobilů (pro porovnání: za celý rok 2013 to bylo 37 vozů, tedy 6x méně)
  • v roce 2014 byly nejprodávanějšími značkami v ČR VW (76 kusů), BMW (70), Nissan (32), Tesla (20)
  • kdyby každý z těchto více než 250 elektromobilů najel ročně 15 000 km, tak při průměrné spotřebě 15 kWh/100km bude k jejich dobíjení potřeba 550 tisíc kWh elektřiny ročně (tj. roční spotřeba zhruba 160 českých domácností)
  • lze očekávat další nárůst registrací elektromobilů, mimo jiné proto, že se rozšiřuje nabídka o nové modely vozů s elektrickým pohonem