Preventivní cvičení pomáhají energetikům prověřit funkčnost nastavených postupů, ověřit platnost dokumentace a funkčnost komunikačních prostředků pro řešení mimořádných událostí. Dvoudenní cvičení bude probíhat od čtvrtka 28.11. do pátečního odpoledne. Z důvodu reálného ověření připravenosti není detailní program ani scénář cvičení předem znám. Členové organizace havarijní odezvy se ho budou dozvídat postupně v rámci svolaného havarijního štábu. Časy spuštění sirén, vyhlášení evakuace nebo ukrytí proto nelze předem časově předvídat. Obyvatelstvo v okolí však na žádné tyto projevy nemusí reagovat.
„Takto rozsáhlá cvičení plánujeme tak, aby probíhala mimo období odstávek bloků pro výměnu paliva. Současně tak uzavíráme sérii plánovaných cvičení letošního roku, která byla doplněna o několik tajných cvičení, při kterých prověřujeme vše od dostupnosti sloužících členů mimo pracovní dobu, funkčnost záložního havarijního střediska až po postupy a chování při neplánovaném plošném ukrytí osob,“ uvedl Roman Havlín, ředitel JE Dukovany.
V Jaderné elektrárně Dukovany pracuje 1738 zaměstnanců ČEZ a v době odstávek dalších až 1500 zaměstnanců dodavatelských firem, pro které je připraveno celkem 7 krytů. Do systému řešení neobvyklých událostí je zapojeno 90 zaměstnanců, kteří jsou rozděleni do 4 směn. Na závěr každého cvičení energetici vyhodnotí celý průběh a navrhnou případná nápravná opatření. Cvičení se pravidelně účastní také pozorovatelé z řad inspektorů Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.