„Akci se nám podařilo dokonale utajit, takže jsme mohli reálně prověřit reakce pracovníků elektrárny i kvalitu havarijních plánů, které máme pro tyto události připravené. Potěšilo mě, že všechny důležité věci fungovaly. Navíc jsme našli náměty, jak některé procesy ještě zkvalitnit, takže cvičení opravdu splnilo svůj účel,“
Spokojení byli i hasiči. „Cvičit zásahy v takto náročných podmínkách průmyslových areálů je pro nás hodně důležité. Navíc Dlouhé stráně jsou unikátní, takže je dobře, že si je při cvičných zásazích osaháváme každoročně,“ dodal Martin Žaitlik, ředitel územního odboru Šumperk Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje, který si pochvaloval také možnost prověřit souhru profesionálních hasičů ze Šumperka a dobrovolných hasičů z Loučné.
Elektrárna Dlouhé stráně, jejíž strojovna i další technologie jsou pod zemí, slouží jako obrovský akumulátor elektrické energie. V energetické soustavě má funkci při využití přebytku energie, která se používá pro přečerpání vody z dolní do horní nádrže, a především v období nedostatku energie, kdy elektřinu naopak vyrábí a prodává za vyšší cenu. Stále větší význam elektrárny rovněž spočívá ve vykrývání nestabilních dodávek z obnovitelných zdrojů energie.
Unikátní záběry elektrárny zveřejnil ČEZ v rámci série virtuálních prohlídek svých elektráren na webu www.virtualniprohlidky.cez.cz. Podrobnosti o exkurzích i objednávkový formulář najdou zájemci na webu www.dlouhe-strane.cz.