"Největším problémem při obnově provozu elektrárny Orlík byl stav generátorů, konkrétně stav vinutí statoru. Přes veškeré pokusy o sušení se nepodařilo dosáhnout požadovaných parametrů a muselo být rozhodnuto o celkové výměně vinutí," komentuje událost ředitel vodních elektráren ČEZ Aleš Tomec. Na znovu zprovozněném stroji byla dodavatelem výměny vinutí společnost EZ Praha z koncernu VA-TECH. V rekordně krátké době se podařilo vinutí vyrobit, namontovat a stroj v požadované kvalitě předat.
Dalším významným milníkem bude na Orlíku začátek února 2004, kdy je plánováno zprovoznění druhého bloku. V druhé polovině roku 2004 bude dokončena oprava zbývajících dvou strojů a tím kompletně dokončena obnova nejen elektrárny Orlík, ale celé Vltavské kaskády. Příští rok též bude uveden do provozu poslední poničený blok vodní elektrárny Štěchovice a povodeň roku 2002 se stane konečně historií. Celkové škody na vodních elektrárnách ČEZ, vlivem loňských povodní, dosáhly výše přes 0,5 mld. Kč.Ladislav Kříž, mluvčí ČEZ19. 12. 2003
První blok vodní elektrárny Orlík po loňských povodních opět v provozu
Po více než roce byl dnes předán do dispečerského řízení první ze čtyř bloků vodní elektrárny Orlík. Po loňských ničivých povodních, kdy většina vodních elektráren vltavské kaskády byla vyřazena z provozu a elektrárny Orlík a Štěchovice byly zcela poničeny, prošel stroj komplikovaným procesem opravy a obnovy. Po 16 měsících vynucené odstávky byla opět zahájena výroba na nejvýznamnější a největší elektrárně vltavské kaskády (výkon 4 x 91 MW) .