Abych se přiznala, nejdříve jsem si myslela, že na to budeme s manželem a pár lidmi sami. Pak se najednou začaly objevovat rodiny s dětmi s vlastními lopatami, rýči a hráběmi. Ještě před polednem byly všechny švestky usazeny v připravených jamách, zaházeny, okolíkovány a označeny cedulkami Nadace ČEZ, na jejichž druhé straně jsou uvedena jména těch, co je zasadili. Rozumí se, že jde hlavně o děti,“
Jak dodala, následnou péči nové švestkové aleje, hlavně co se zalévání týče, převezmou místní dobrovolní hasiči. Celkovou údržbu pak bude zajišťovat za pomoci dalších obecních spolků právě komise životního prostředí.
„Jaro se již probudilo, a tak v obcích napříč celou republikou opět začíná výsadba nové zeleně. Řadě z nich pomáhá právě Nadace ČEZ se svým grantem Stromy. Velice nás těší, že je o něj stále zájem a že se pak do výsadby, ať již parkové, liniové či aleje zapojují hlavně místní obyvatelé. Je vidět, že životní prostředí v jejich okolí jim není lhostejné. Někde přitom obnovují místopisně historickou, ovšem již zaniklou zeleň, jinde se pouštějí do zcela nové výsadby,“
Její slova doplnil místostarosta Všejan Jaroslav Koliáš: „Rádi bychom to měli u nás hezké, když se všude kácejí stromy, je také zapotřebí vysazovat nové. Navíc alej lemuje naučnou stezku s několika zastaveními o místní fauně, floře, zajímavých osobnostech a historii obcí a osad, takže bude i přirozenou ochranou proti prašnosti z polí.“
To určitě ocení ti, kteří po úzké asfaltce mezi dvěma poli a vedoucí až k lesu, jezdí na kole či kolečkových bruslích. Těší se na to například i Hana a Anetka Bártovi: „Zasadily jsme si švestku, aby tu po nás jednou něco zbylo na památku. A pokaždé, když kolem ní pojedeme na kolech, budeme pozorovat, jak roste.“ Rovněž rodina Grůšova nenechá „svůj“ strom bez dohledu.
„Stavíme zde rodinný dům, šli jsme přitom za přírodou a životním prostředím jako takovým. Rádi proto pomůžeme, aby bylo ještě lepší a samozřejmě i obci, v níž budeme trvale bydlet,“