Dnešní rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže mění rozhodnutí z 18. března 2003, které ukládalo společnosti ČEZ, kromě jiného, prodat majoritní podíl v jedné z pěti distribučních firem ze skupiny ČEZ. Společnost ČEZ se již dříve rozhodla, že touto společností by případně byla Severočeská energetika (SČE), kde ČEZ vlastní 56,93 %. "Jsme rádi, že Úřad vyslyšel naše argumenty a změnil své předchozí rozhodnutí, takže Severočeská energetika zůstane ve Skupině ČEZ," komentoval zprávu Martin Roman, generální ředitel a předseda představenstva společnosti."Předchozí rozhodnutí bylo vydáno v době, kdy se česká elektroenergetika nacházela v první fázi deregulace a otevírání trhu. Nebylo ještě zřejmé, zda mechanismy volné soutěže budou dostatečnou náhradou plné regulace odvětví," doplnil Martin Roman.
Úřad podmínil rozhodnutí podmínkou, ve které je ČEZ povinen umožnit v letech 2006 až 2007 přístup nezávislým subjektům k jeho výrobní kapacitě elektrické energie o celkové velikosti 400 MW. Celková velikost nabízené "virtuální elektrárny" je stanovena na 400 MW, v letních měsících (červen, červenec a srpen) na 240 MW. Virtuální elektrárna bude nabízena v aukci po lotech o velikosti 50 MW, resp. 30 MW v letních měsících. Cena za nabízenou výrobní kapacitu bude výsledkem aukce, přičemž společnost ČEZ je oprávněna stanovit minimální nákladovou vyvolávací cenu. Cena za vyrobenou energii bude součástí podmínek aukce a bude stanovena na bázi skutečných nákladů, zvlášť pro základní a špičkovou energii.Společnost ČEZ k 31.1.2006 a k 31.1. 2007 předloží ÚOHS zprávu o plnění této podmínky. ČEZ požádal o změnu rozhodnutí předsedy Úřadu čj. R 77/2002 ze dne 18.3.2003 na základě čl. III odst. 5 části první zákona č. 340/2004 Sb. Úřad svým rozhodnutím povolil spojení ČEZ a REAS (regionálních distributorů elektřiny), přičemž stanovil podmínky, které měly zaručit zachování účinné hospodářské soutěže. Bylo nařízeno odprodat podíl v ČEPS, odprodat všechny minoritní podíly v REAS, tj. v JČE, JME a PRE, a rovněž odprodat jednu z pěti majoritně vlastněných REAS. Podmínky spočívající v odprodeji podílu v ČEPS a odprodeji minoritních podílů v JČE, JME a PRE energetická společnost ČEZ již zcela splnila: podíl v ČEPS byl odprodán České republice, čímž byla zcela zajištěna nezávislost rozhodování operátora trhu nejen na ČEZ, ale i na jakémkoliv jiném energetickém subjektu. Podíly v JME a JČE byly prodány jejich majoritnímu vlastníku E.ON. Podíl PRE se podařilo prodat finančnímu investorovi J&T.Eva Nováková, tisková mluvčí ČEZ, a. s11. 3. 2005
Severočeská energetika zůstane ve Skupině ČEZ
Energetická společnost ČEZ dnes obdržela rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, které umožňuje společnosti ČEZ ponechat si svůj majoritní podíl v Severočeské energetice.